Jak wyjaśniono, waluta zostanie zaprojektowana przy użyciu technologii blockchain – zdecentralizowanej i rozproszonej bazy danych w sieci internetowej. Na blockchainie opierają się kryptowaluty, takie jak np. bitcoin.

Dzięki tej cyfrowej walucie dla kolekcjonerów kraj "przeciera nowy szlak w świecie numizmatyki" - powiedział Marius Jurgilas, członek zarządu banku.

Zdaniem banku to świetny sposób na uczczenie stulecia, a jednocześnie pokazanie światu, że Litwa jest krajem otwartym na nowe idee i wdrażającym innowacje.

Aby wybrać konkretne rozwiązania, w maju odbędzie się hakaton, w którym zbiorą się specjaliści z firm technologicznych z całego świata. Hakaton to metoda pracy związana z nowymi technologiami, coś w rodzaju wspólnych warsztatów projektowych.

Ostateczna decyzja w sprawie produkcji, nominału, wartości i daty wydania waluty, a także sposobu jej dystrybucji zostanie podjęta po hakatonie.

Jurgilas podkreślił, że litewski bank centralny aktywnie przygotował się do wprowadzenia cyfrowej waluty i ma nadzieję, że uda mu się zrealizować ten plan do końca roku.

Monety kolekcjonerskie, upamiętniające ważne wydarzenia lub wybitne postacie, nie są przeznaczone do wprowadzenia do obiegu. (PAP)