Ponad 60 proc. kobiet zakładających działalność gospodarczą w Polsce robi to nie ze strachu, ale z wyboru - w ten sposób chce się realizować - powiedziała we wtorek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz na spotkaniu inauguracyjnym Klubu Kobiet Rynku Finansowego.

Klub, który założyły Giełda Papierów Wartościowych, CFA Society Poland oraz Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFiA), ma m.in. promować rynek finansowy jako miejsce pracy kobiet.

Emilewicz powiedziała, że jeśli chodzi o pozycję i aktywność zawodową polskich kobiet, to "mamy się z czego cieszyć i czym chwalić". W jej opinii pod tym względem "o wiele długości" wyprzedzamy takie kraje, jak USA czy Izrael.

"Ponad 60 proc. kobiet zakładających działalność gospodarczą, robi to nie ze strachu, ale wyboru; uważa że w ten sposób będzie się realizować" - powiedział Emilewicz

Jak dodała, inauguracja Klubu Kobiet Rynku Finansowego odbywa się "w historycznie ważnym momencie." Sejm - jak podkreśliła - bezwzględną większością głosów przyjął pakiet ustaw tworzących Konstytucję Biznesu.

"Jeśli mówimy o tym, że Polki chcą zakładać przedsiębiorstwa (...), bo tak widzą drogę realizacji samych siebie, to mam nadzieję, że ten pakiet ustaw sprawi, że to będzie jeszcze łatwiejsze i zachęci jeszcze więcej Polek do aktywności zawodowej" - powiedziała szefowa MPiT.

We wtorek Sejm przyjął kilkadziesiąt poprawek Senatu do tworzącego Konstytucję Biznesu pakietu pięciu ustaw. Tym samym Parlament zakończył pracę nad nią. Nowe regulacje dotyczą przede wszystkim działalności nierejestrowej, ulgi na start dla początkujących przedsiębiorców, powołania Rzecznika MŚP oraz szczególnych regulacji dla inwestorów zagranicznych.

Kluczowe założenia Konstytucji Biznesu to: co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone. Pakiet dotyczy zmian w prawie gospodarczym: Prawa przedsiębiorców; ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców; ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy; ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium RP; ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej.(PAP)

autor: Małgorzata Dragan