Prawdopodobnie w poniedziałek wszczęte zostanie śledztwo ws. zawalenia się kamienicy w Poznaniu - poinformowała w niedzielę PAP rzeczniczka poznańskiej prokuratury okręgowej Magdalena Mazur-Prus. W wyniku katastrofy zginęły cztery osoby, 21 zostało rannych; trwa akcja ratowników.

Do zawalenia się kamienicy przy ul. 28 Czerwca w Poznaniu, prawdopodobnie wskutek wybuchu gazu, doszło w niedzielę ok. godz. 7.50. W momencie wybuchu w budynku, według ustaleń służb, znajdowało się 40 mieszkańców. Według służb wojewody rannych zostało 21 osób w tym trzy ciężko. Cztery osoby zginęły.

"Na miejscu są prokuratorzy i wykonują niezbędne czynności. Według prawa, w sytuacji nagłego zdarzenia na miejsce jedzie prokurator i pracuje tam bez konieczności wydania postanowienia o wszczęciu postępowania. Śledztwo w sprawie katastrofy w Poznaniu zostanie wszczęte prawdopodobnie w poniedziałek" – powiedziała w niedzielę PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Poznaniu Magdalena Mazur-Prus.

Działania ratowników na miejscu mogą potrwać nawet do poniedziałku.

Komendant Główny PSP. gen. brygadier Leszek Suski powiedział w niedzielę, że w budynku w chwili zdarzenia przebywało 40 osób.

"Kamienica ma pięć kondygnacji i suterenę. Według naszych wyliczeń, naszych urządzeń pomiarowych, naszych grup poszukiwawczo-ratowniczych w tym gruzowisku nikt już raczej nie powinien się znajdować" - powiedział.

Jak podkreślił, akcja na gruzowisku w Poznaniu jest trudna. "Dopóki nie odgruzujemy do samego poziomu zero pewności mieć nie będziemy. Działania trwać będą przez cały dzisiejszy dzień i prawdopodobnie jutrzejszy. Budynek musimy rozebrać, on jest niestabilny, stwarza problemy z wejściem do środka – zwłaszcza dla ratowników. Musimy tutaj działać bardzo ostrożnie. Znaczna część tego budynku została zburzona, część konstrukcji grozi dalszym zawaleniem. Te działania musimy prowadzić w sposób bardzo ostrożny" - powiedział.

Kamienica została wyłączona z użytkowania, kontrole w budynku, przeprowadzi powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego oraz Polska Spółka Gazownictwa.