Ciało piątej śmiertelnej ofiary znaleziono w poniedziałek w miejscu zawalonej kamienicy w Poznaniu. Śledztwo w sprawie katastrofy budowlanej wszczęła w poniedziałek prokuratura.

Do zawalenia się kamienicy przy ul. 28 Czerwca w Poznaniu, prawdopodobnie wskutek wybuchu gazu, doszło w niedzielę rano. 21 osób zostało rannych w tym trzy ciężko.

Rzecznik prasowy wielkopolskiej straży pożarnej Sławomir Brandt powiedział w poniedziałek PAP, że ratownicy znaleźli ciało piątej ofiary śmiertelnej.

Na razie straż pożarna nie podaje szerszych informacji na ten temat, niewykluczone, że bliższe szczegóły zostaną podane około południa w trakcie briefingu po posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Śledztwo w sprawie zdarzenia wszczęła w poniedziałek poznańska prokuratura. Postępowanie dotyczy sprowadzenia zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mającego postać zawalenia się budowli, którego następstwem jest śmierć co najmniej pięciu osób.

W miejscu katastrofy działania prowadzą grupy poszukiwawczo-ratownicze z Poznania, Łodzi i Warszawy, które zmieniają się co kilka godzin.

Oficer prasowy poznańskiej straży pożarnej st. kpt. Kamil Witoszko powiedział w poniedziałek PAP, że przez całą noc trwała akcja ratowników. Podkreślił, że potrzebne było ustabilizowanie naruszonej konstrukcji budynku, aby można było "we w miarę bezpiecznych warunkach prowadzić odgruzowanie tego terenu".

"Cały czas tak naprawdę nie wiemy, co znajduje się pod gruzami, czy nie ma tam jeszcze osób poszkodowanych. W nocy wypuszczaliśmy nasze psy ratownicze, które nie potwierdziły osób żywych pod gruzami; to jest dla nas wiążąca informacja" - mówił PAP Witoszko.

Dodał, że teren jest odgruzowywany zarówno ręcznie jak i z użyciem sprzętu. Powiedział też, że w poniedziałek rano z gruzowiska udało się wydobyć żywego psa. Zwierzę zostało odwiezione do schroniska.

Na razie nie wiadomo, jak długo potrwają działania ratowników. Niewykluczone, że odgruzowanie terenu uda się wykonać w poniedziałek.