Funkcjonariusze ABW zatrzymali pięć osób podejrzanych o wyłudzenie 35 mln zł nienależnego zwrotu podatku VAT przy wykorzystaniu mechanizmu tzw. karuzeli podatkowej - poinformował w poniedziałek rzecznik koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Żaryn przekazał, że w dniach 22, 23 i 28 stycznia 2018 r. funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali w Warszawie i Niemczy (woj. kujawsko-pomorskie) pięć osób podejrzanych o wyłudzanie podatku VAT przy wykorzystaniu mechanizmu tzw. karuzeli podatkowej w obrocie panelami fotowoltaicznymi.

Z informacji rzecznika wynika, że podejrzanym zarzucono działanie w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wyłudzanie nienależnego zwrotu podatku VAT w wysokości 35 mln zł.

"Zatrzymani to Marek S., Krzysztof N., Jacek Sz., Sebastian B., oraz Cezary S. Wszyscy byli wspólnikami firm, które dokonywały fikcyjnego obrotu towarem" - podał rzecznik.

Wobec zatrzymanych zastosowano środki wolnościowe w postaci poręczeń majątkowych w kwotach od 40 tys. zł do 100 tys. zł.

Jak dodał Żaryn, zatrzymania dotyczą jednego z wątków szerszego śledztwa w sprawie oszustw VAT-owskich, w której zarzutami objęto już ponad 60 osób. "Straty Skarbu Państwa powstałe w wyniku przestępczego procederu szacuje się na ok. 500 mln zł. Sprawa ma charakter rozwojowy. Nadzór nad nią pełni Prokuratura Okręgowa w Zamościu" - zaznaczył rzecznik.(PAP)

autor: Mateusz Mikowski