Rada Polityczna Prawa i Sprawiedliwości wybrała w sobotę Krzysztofa Sobolewskiego na przewodniczącego Komitetu Wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości, w miejsce Joachima Brudzińskiego, który na początku roku objął funkcję szefa MSWiA.

Sobolewski to wieloletni współpracownik Brudzińskiego, radny dzielnicy Warszawa-Śródmieście, osoba od wielu lat odpowiedzialna za sprawy organizacyjne na Nowogrodzkiej.

Jak mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński na sobotniej konferencji prasowej Rada Polityczna powołała Sobolewskiego na bardzo ważne stanowisko "przewodniczącego Komitetu Wykonawczego, czyli mówiąc inaczej - sekretarza generalnego partii".

"To stanowisko do tej pory pełnił pan minister (spraw wewnętrznych i administracji) Joachim Brudziński. W niektórych partiach zdarzało się, że ktoś był ministrem i jednocześnie sekretarzem generalnym. Myśmy uznali, że pan minister, pan marszałek powinien się skoncentrować na pracy w ministerstwie" - zaznaczył prezes PiS.

"(Joachim Brudziński) miał znakomitego zastępcę, człowieka, który świetnie się orientuje w sprawach partii, jest bardzo rzetelny, sprawny, pracowity, inteligentny i w związku z tym nie było żadnego powodu, żeby nie dokonać zmiany" - dodał Kaczyński.

Szef PiS poinformował jednocześnie, że w głosowaniu Sobolewski "uzyskał miażdżącą większość głosów" polityków PiS. "Na 316 głosów uzyskał przeszło 300" - doprecyzował lider Prawa i Sprawiedliwości.

Sobolewski w swoim wpisie na Twitterze podziękował Kaczyńskiemu za zaufanie, którym go obdarzył, rekomendując go "na tak zaszczytne stanowisko". Dziękował też Brudzińskiemu, pisząc, że dzięki niemu "jestem tutaj gdzie jestem i mogę zapewnić, damy radę".

Brudziński pełnił funkcję szefa Komitetu Wykonawczego od 2009 roku, zrezygnował z niej w połowie stycznia, po tym jak został ministrem spraw wewnętrznych i administracji. Brudziński zastąpił na stanowisku szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka, który został ministrem obrony, po odwołaniu z tej funkcji Antoniego Macierewicza.

Brudziński, informując w połowie stycznia br. o swojej rezygnacji z funkcji szefa Komitetu Wykonawczego, podkreślił, że objęcie przez niego funkcji szefa MSWiA mogłoby skutkować mniejszym zaangażowaniem na rzecz partii, stąd jego rezygnacja.

Minister podziękował również za wieloletnią współpracę i życzył sukcesów działaczom poszczególnych okręgów.

W grudniu Mateusz Morawiecki zastąpił Beatę Szydło na stanowisku prezesa Rady Ministrów, Szydło została wicepremierem. 9 grudnia prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Morawieckiego dokonał zmian w składzie rządu. Swoje stanowiska stracili wówczas m.in. ministrowie: obrony Antoni Macierewicz, zdrowia Konstanty Radziwiłł, spraw zagranicznych Witold Waszczykowski oraz środowiska Jan Szyszko.