Trójstronna grupa kontaktowa (TGK) jest jedynym stałym formatem ds. uregulowania konfliktu w Donbasie - powiedział w czwartek w Mińsku przedstawiciel OBWE Martin Sajdik, podsumowując pierwsze w 2018 roku obrady grupy w białoruskiej stolicy.

Sajdik dodał, że TGK nie tylko pracuje nad uregulowaniem konfliktu, ale także rozwiązuje ważne problemy, takie jak np. wymiana jeńców.

27 grudnia 2017 roku między stronami konfliktu doszło do tzw. wielkiej wymiany jeńców, w ramach której Ukraina uwolniła 233 osoby, a wspierani przez Rosję separatyści – 74.

Sajdik wyraził nadzieję, że obecny rok będzie decydujący dla realizacji porozumień mińskich z lutego 2015 roku. Dyplomata poinformował, że grupa kontaktowa uzgodniła kalendarz spotkań do końca lata 2018 roku. Najbliższe zaplanowane jest na 31 stycznia.

Media ukraińskie przytaczają z kolei wypowiedź Darii Olifer, rzeczniczki zasiadającego w TGK byłego prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmy. Na swoim profilu na Facebooku wskazała ona, że Kijów domagał się m.in. bezwarunkowego przerwania ognia, wycofania zagranicznych formacji wojskowych z Donbasu, uwolnienia „zakładników”, a także zapewnienia obserwatorom misji monitoringowej OBWE dostępu do wszystkich części Donbasu, w tym do granicy ukraińsko-rosyjskiej w tym regionie, której Kijów obecnie nie kontroluje.

Trójstronna grupa kontaktowa ds. uregulowania sytuacji na południowym wschodzie Ukrainy składa się z przedstawicieli Ukrainy, Rosji i OBWE. Dodatkowo w jej spotkaniach uczestniczą przedstawiciele separatystów kontrolujących niektóre rejonu obwodów donieckiego i ługańskiego.