Ma też sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, orzeczony przez Sąd Rejonowy w Wodzisławiu Śląskim do czerwca 2021 roku – podał w piątek zespół prasowy śląskiej policji.

Za zgodą prokuratury, policja opublikowała dane i wizerunek 50-letniego poszukiwanego Zbigniewa Pawlaszczyka, zamieszkałego w Rydułtowach. Wszystkie osoby posiadające jakiekolwiek informacje mogące pomóc w ustaleniu jego miejsca pobytu, proszone są o kontakt z dyżurnym Komendy Miejskiej Policji w Rybniku pod numerem telefonu (32) 429 52 55.

W czwartek po południu, policjanci z wydziału ruchu drogowego rybnickiej komendy pełnili służbę na terenie gminy Gaszowice. Około 16.20, na ulicy Radoszowskiej w Szczerbicach, postanowili zatrzymać do kontroli drogowej kierującego Volkswagenem Passatem. Pomimo wyraźnych sygnałów do zatrzymania się, dawanych przez umundurowanych policjantów, poruszających się oznakowanym radiowozem, kierujący za wszelką cenę usiłował uniknąć kontroli drogowej i zaczął uciekać.

Reklama

Policjanci ruszyli za nim w pościg, który przeniósł się na ulice Rybnika, a następnie do Rydułtów na ulicę Piecowską. Właśnie na tej ulicy uciekinier zjechał na pobocze i zatrzymał pojazd. Gdy policjanci wyszli z radiowozu, chcąc go zatrzymać, ten gwałtownie ruszył i potrącił jednego z mundurowych. W celu zatrzymania kierującego, drugi z policjantów użył broni służbowej, oddając kilka strzałów w stronę pojazdu.

Kierowca passata uciekł, ale policjanci zapamiętali numery rejestracyjne samochodu, co pozwoliło ustalić, kto jest właścicielem auta. Ranny policjant trafił do szpitala. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo; po udzieleniu pomocy lekarskiej opuścił szpital. Obu policjantom biorącym udział w tej interwencji udzielono pomocy psychologa.

Na miejsce zostały skierowane kolejne patrole oraz grupa dochodzeniowo-śledcza. Rozpoczęły się poszukiwania 50-latka. Do późnych godzin nocnych w czynnościach brali udział rybniccy i wodzisławscy policjanci, a także mundurowi z oddziału prewencji policji w Katowicach i przewodnicy z psami tropiącymi. Samochód, którym uciekał sprawca potrącenia policjanta odnaleziono na terenie Rydułtów.

autor: Anna Gumułka (PAP)