Dodał, że Sofia będzie liczyć na poparcie wszystkich unijnych instytucji i państw członkowskich w jego realizacji.

"Unijne nadzieje obywateli Bałkanów Zachodnich połączą przy jednym stole wszystkich liderów. Wiem, że to będzie długi proces, lecz to jest proces, który uczy nas pojednania i patrzenia naprzód. Moi koledzy spodziewają się przyśpieszenia procesu eurointegracji” – podkreślił Borisow, cytowany przez rządową służbę prasową.

Tusk i Borisow byli zgodni, że temat integracji Bałkanów Zachodnich jest ważny nie tylko dla regionu, lecz dla całej UE. Obaj politycy omówili możliwości rozwoju infrastruktury regionalnej. Tusk zaaprobował inicjatywę bułgarskiego premiera ws. zorganizowania 17 maja br. unijnego szczytu poświęconego Bałkanom Zachodnim - poinformowano w komunikacie.

Innym tematem rozmowy był rozwój dialogu z Turcją. Dialog z Ankarą należy prowadzić na zasadzie konsensusu, mądrze i spokojnie, polityka alienacji nie powinna być kontynuowana, ponieważ dla Bułgarii, jak i dla całej UE Turcja jest partnerem w rozwiązywaniu problemu migracji - podkreślił Borisow.

Borisow i Tusk byli zgodni, że unijną politykę spójności i politykę rolną należy kontynuować - stwierdza się w komunikacie.

W Sofii odbyła się w czwartek oficjalna inauguracja bułgarskiego przewodnictwa w UE. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz Bułgarii oraz szefowie instytucji europejskich.

Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)