Uroczystości związane z miesięcznicą przebiegły spokojnie, w zgromadzeniu cyklicznym w kulminacyjnym momencie brało udział ok. 1000 osób, a w kontrmanifestacji ok.120 - poinformował PAP w czwartek rzecznik prasowy KSP kom. Sylwester Marczak.

Z okazji 93. miesięcznicy katastrofy smoleńskiej w środę wieczorem odprawiona została msza św. w intencji jej ofiar a następnie uczestnicy przeszli z warszawskiej archikatedry św. Jana Chrzciciela przez Plac Zamkowy i Krakowskie Przedmieście przed Pałac Prezydencki.

Cała trasa przemarszu odgrodzona była barierkami, a wzdłuż trasy marsz zabezpieczali policjanci.

Na placu Zamkowym przy Kolumnie Zygmunta znajdowała się grupa kilkudziesięciu kontrmanifestantów, m.in. działaczy organizacji Obywatele RP. Kontrmanifestanci pojawili się również w pobliżu zgromadzonych na Krakowskim Przedmieściu - na skwerze ks. Jana Twardowskiego.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.