Akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się organizowaniem przerzutu cudzoziemców z Polski do krajów Europy Zachodniej, oraz praniem brudnych pieniędzy, trafił do Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim.

Oskarżeni to obywatel Polski oraz dwaj obywatele Rosji narodowości czeczeńskiej. Mężczyznom, którzy przebywają w areszcie, grozi ośmioletnie więzienie.

Śledztwo prowadzili funkcjonariusze Wydziału Operacyjno-Śledczego Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim.

Rzecznik Nadodrzańskiego Oddziału SG kpt. Rafał Potocki poinformował w piątek PAP, że grupa przestępcza trudniła się nielegalnym przerzutem cudzoziemców, głównie obywateli Rosji narodowości czeczeńskiej z Polski na zachód Europy. Miała działać na przełomie 2015 i 2016 roku.

Jak ustalili śledczy, członkowie grupy zorganizowali nielegalne przekroczenie granicy z Polski do krajów Europy Zachodniej dla 382 cudzoziemców. Z tego tytułu osiągnęli korzyść majątkową w kwocie niemal 1 mln zł. Pieniądze inwestowali m.in. w nieruchomości.

"Cudzoziemcy, którzy składali w naszym kraju wnioski o ochronę międzynarodową, zamiast oczekiwać na rozpatrzenie tego wniosku, przewożeni byli przez zachodnią granicę samochodami osobowymi w głąb Europy Zachodniej" – poinformował Potocki.

Funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali 51 cudzoziemców oraz 14 kierowców, którzy mieli ich przewieść przez granicę.

Potocki podał, że wcześniej na ławie oskarżonych zasiadło pięciu członków zorganizowanej grupy przestępczej. Zostali skazani na kary więzienia w zawieszeniu oraz grzywny.(PAP)

autor: Rafał Pogrzebny