Policjanci z Zawiercia (Śląskie) poszukują dwóch mężczyzn, którzy oszukali 72-latka metodą "na policjanta". Przekonany, że uczestniczy w tajnej akcji, przekazał im 50 tys. zł. Policja opublikowała film z kamer monitoringu, które zarejestrowały sprawców.

"Do zdarzenia doszło 20 listopada 2017 r w Zawierciu na ul. Sienkiewicza. Tam też oszuści odebrali pieniądze od 72-letniego zawiercianina. Wcześniej, w trakcie rozmowy telefonicznej, dał się namówić na udział w tajnej policyjnej akcji" - powiedział we wtorek PAP rzecznik zawierciańskiej komendy nadkom. Andrzej Świeboda.

Oszuści podający się za funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji nakłonili 72-latka do przekazania nieznajomej osobie 50 tys. zł. Wizerunek sprawców został zarejestrowany przez kamery monitoringu. Nagranie opublikowano dopiero teraz, bo trwały prace nad poprawieniem jakości filmu - wyjaśnił Świeboda.

Sprawą zajmują się funkcjonariusze z wydziału kryminalnego, pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Zawierciu.

Policjanci, którzy gwarantują anonimowość, proszą o kontakt wszystkie osoby, które mogą pomóc w ustaleniu tożsamości mężczyzn lub były świadkami oszustwa. Wszelkie informacje mogące pomóc w ich identyfikacji można przekazywać pod nr tel. 32 67 38 255 lub 112.

Wiadomość można także przekazać w formie elektronicznej, wysyłając e-mail na adres: kryminalny@zawiercie.ka.policja.gov.pl lub wypełniając anonimowy formularz: "Powiadom nas" zamieszczony na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Zawierciu.

To kolejny podobny przypadek w ostatnim czasie w woj. śląskim. Na początku grudnia policjanci z Katowic zatrzymali 23-latka, który podając się za policjanta, próbował wyłudzić 30 tys. zł od 83-latka z Katowic. Przed utratą pieniędzy uchroniła seniora reakcja pracowników banku, którzy w porę zaalarmowali funkcjonariuszy, gdy starszy pan przyszedł wypłacić swoje środki z konta.

Policjanci podkreślają, że mimo wielu informacji o próbach o oszustw "na wnuczka" czy "na policjanta", ciągle otrzymują sygnały podobnych przypadkach; apelują do seniorów o czujność. Po raz kolejny przypominają, że funkcjonariusze policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie, nigdy też nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka