Najwyższe stężenia szkodliwych pyłów PM10 i PM2,5 w nocy z niedzieli na poniedziałek i w poniedziałek rano odnotowano w Katowicach, Krakowie, Gliwicach, Kielcach, Rzeszowie, Lublinie i w Warszawie - poinformował PAP Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ).

Wzrost stężeń pyłu PM10 nastąpił od godziny 17 w niedzielę - poinformował PAP Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) w przesłanej PAP informacji.

Z uśrednionych wyników pomiarów godzinowych pomiędzy godz. 10 rano w niedzielę a godz. 9 rano w poniedziałek wynika, że najwyższe stężenia pyłu PM10 wynosiło: 133 mikrogramów na metr sześc. w Katowicach, 127 mikrogramów na metr sześc. w Krakowie, 111 mikrogramów na metr sześc. w Gliwicach, 107 mikrogramów na metr sześc. w Kielcach, 97 mikrogramów na metr sześc. w Rzeszowie, 95 mikrogramów na metr sześc. w Lublinie, 94 mikrogramów na metr sześc. w Warszawie.

Z kolei największe stężenia godzinowe PM10 odnotowano w: Gliwicach (291 mikrogramów na metr sześc. w niedzielę o godz. 22), Katowicach (284 mikrogramów na metr sześc. o północy w nocy z niedzieli na poniedziałek), Kielcach (254 mikrogramów na metr sześc. w niedzielę o godz. 23) oraz w Rzeszowie (249 mikrogramów na metr sześc. o północy w nocy z niedzieli na poniedziałek).

Zgodnie z komunikatem GIOŚ - najwyższe stężenia godzinowe pyłu PM2,5 odnotowano w: Gliwicach (283 mikrogramów na metr sześc. w niedzielę o godz. 22), Katowicach (255 mikrogramów na metr sześc. o północy w nocy z niedzieli na poniedziałek) i w Kielcach (248 mikrogramów na metr sześc. w niedzielę o godz. 23).

Zaś z uśrednionych wyników pomiarów godzinowych pomiędzy 10 rano w niedzielę a 9 rano w poniedziałek wynika, że najwyższe stężenia pyłu PM2,5 wynosiło: 119 mikrogramów na metr sześc. w Katowicach, 104 mikrogramów na metr sześc. w Krakowie, 102 mikrogramów na metr sześc. w Gliwicach, 96 mikrogramów na metr sześc. w Kielcach.

W Warszawie średnie dobowe stężenie PM2,5 w tych godzinach wynosiło: 67 mikrogramów na metr sześc. (przy Alei Niepodległości), 70 mikrogramów na metr sześc. (przy ul. Marszałkowskiej), 54 mikrogramów na metr sześc. (przy ul. Wokalnej).

"Wyniki pomiarów, o których mowa powyżej są wynikami niezweryfikowanymi i mogą ulec zmianie w wyniku technicznej lub merytorycznej weryfikacji" - zaznaczył GIOŚ.

Podawane przez GIOŚ dane stężeń w poszczególnych miastach dotyczą konkretnych stacji pomiarowych.

Pył zawieszony (PM10 oraz PM2,5) jest szkodliwy dla zdrowia, szczególnie dla układu oddechowego. W jego skład wchodzą m.in.: siarka, metale ciężkie, silnie toksyczne chemiczne związki organiczne. Zanieczyszczenie powietrza może być groźne szczególnie dla osób cierpiących z powodu przewlekłych chorób serca i chorób układu oddechowego. Narażone są także osoby starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci. Specjaliści radzą, by przy przekroczonych stężeniach zanieczyszczeń ograniczyć aktywność na wolnym powietrzu.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uważa pył PM2,5 za najgroźniejszy dla ludzkiego zdrowia spośród wszystkich zanieczyszczeń powietrza. W jego skład wchodzą rakotwórcze substancje, takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne – np. benzo(a)piren. Zgodnie z rekomendacjami WHO dobowa norma dla pyłu PM2,5 powinna wynosić 25 mikrogramów na m sześc.