Szanujemy postanowienia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Puszczy Białowieskiej postąpimy zgodnie z jego wyrokiem” – zadeklarował we wtorkowym expose premier Mateusz Morawiecki.

„Lasy są naszym bogactwem. To bogactwo najlepiej rozumieją i najlepiej dbają o nie leśnicy. Bardzo im za to dziękuję” – powiedział Morawiecki.

Dodał, że działania leśników w Puszczy Białowieskiej miały na celu jej ochronę. „Chcemy wierzyć, że również unijne instytucje miały także na celu dbałość o polską przyrodę. Chcemy w to wierzyć” – podkreślił premier.

Oświadczył, że jego rząd szanuje postanowienia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. „Postąpimy zgodnie z jego wyrokiem” – zadeklarował.

Przed Trybunałem Sprawiedliwości UE toczy się postępowanie przeciwko Polsce w związku z wycinką w Puszczy Białowieskiej.

Podczas wtorkowej rozprawy przed TSUE w Luksemburgu Polska i Komisja Europejska podtrzymały swoje wcześniejsze stanowiska. Trybunał zdecydował, że opinia rzecznika generalnego TSUE w sprawie dotyczącej Puszczy Białowieskiej ma zostać wydana 20 lutego. Następnie Trybunał ma ją przeanalizować i wydać ostateczny wyrok.

Minister środowiska Jan Szyszko po raz kolejny zapewnił, że w sprawie Puszczy Białowieskiej działa zgodnie z prawem.