Ministrowie brytyjskiego rządu opublikowali swe pierwsze reakcje na piątkowe porozumienie w sprawie warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. "Przełom w Brukseli. Wielki sukces Theresy May i Wielkiej Brytanii" - napisał wicepremier Damian Green.

Z kolei minister finansów Philip Hammond napisał na Twitterze, że jest "zachwycony osiągnięciem porozumienia w Brukseli, które wytycza drogę do dalszego postępu w rozmowach o przyszłych relacjach Wielkiej Brytanii z Unią Europejską".

"Dzisiejsza informacja z Brukseli wzmocni brytyjską gospodarkę. Teraz doprowadźmy do porozumienia handlowego, które wspiera rynek pracy, firmy i dobrobyt Wielkiej Brytanii" - dodał Hammond.

Z kolei przebywający z premier May w Brukseli minister ds. wyjścia z UE David Davis napisał, że piątkowa decyzja jest "dużym krokiem w stronę doprowadzenia do Brexitu". "Mieliśmy dużo pracy, ale cieszę się, że Komisja Europejska zarekomendowała (Radzie Europejskiej), że osiągnęliśmy wystarczający postęp" - dodał.

Jak zaznaczył, "obywatele mogą być teraz pewni praw, z których korzystają" i "powinniśmy przejść do rozmów o przyszłych relacjach z UE i kwestiach takich jak handel i bezpieczeństwo".

Porozumienie poparł też minister ds. ochrony środowiska Michael Gove. "To ważne osobiste osiągnięcie polityczne premier (...). Wcześniej w tym tygodniu różni czarnowidze myśleli, że nie będzie perspektywy umowy. Udowodniono im, że byli w błędzie" - powiedział Gove radiu BBC.

Komisja Europejska poinformowała w piątek rano, że porozumiała się z Londynem co do pierwszej fazy rozmów dotyczących Brexitu dając tym samym unijnym przywódcom możliwość otwarcia drogi do rokowań w sprawie przyszłych relacji handlowych.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)