31 października komisja badała sprawę przejętej m.in. przez Marka M. kamienicy z lokatorami przy ul. Nabielaka 9, gdzie mieszkała m.in. działaczka ruchu lokatorskiego Jolanta Brzeska, która zginęła w 2011 r. w niewyjaśnionych okolicznościach; dowody wskazują na zabójstwo.

W styczniu 2006 r. miasto podjęło decyzję zwrotową, co do Nabielaka 9 wobec spadkobierców dawnych właścicieli i znanego "kupca roszczeń" Marka M. Decyzję zwrotową podpisał Mirosław Kochalski, ówczesny sekretarz m.st. Warszawy z ramienia PiS (dziś wiceprezes PKN Orlen).

Na uwagę, że podpisał decyzję o zreprywatyzowaniu kamienicy razem z ludźmi, Kochalski zeznał przed komisją, że nie przyjmował założenia, iż "spadkobiercy zachowują się w sposób niegodny, niezgodny z normami współżycia społecznego". "Proszę pamiętać, że spadkobiercy, konkretne osoby, które złożyły wniosek, to też są mieszkańcy" - mówił.

Reklama

Komisja od początku czerwca br. bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. Uchyliła już decyzje wydane z upoważnienia prezydent Warszawy: o przyznaniu Maciejowi M. praw do dwóch działek przy ul. Twardej; o przyznaniu mec. Grzegorzowi M., Marzenie K. i Januszowi P. praw do Chmielnej 70; o przyznaniu Maciejowi M. praw do Siennej 29 oraz o przyznaniu spadkobiercom dawnych właścicieli praw do Poznańskiej 14 i Marszałkowskiej 43. Żadnej z tych decyzji nie badał jeszcze sąd administracyjny. (PAP)