O wykryciu przemytu poinformował w czwartek rzecznik prasowy komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku Andrzej Juźwiak. Wyjaśnił, że - kierując się własnymi ustaleniami - funkcjonariusze SG zdecydowali się przeszukać halę garażową znajdującą się na jednej z posesji w Poznaniu.

W hali tej składowane były ceramiczne donice ogrodowe świeżo przywiezione z Hiszpanii. Towarzyszący funkcjonariuszom przeszkolony do wyszukiwania narkotyków pies wskazał trzy palety jako miejsca możliwego ukrycia środków odurzających. "Wewnątrz 27 ceramicznych donic funkcjonariusze znaleźli 42 foliowe worki z marihuaną" – poinformował Juźwiak.

Dodał, że funkcjonariusze zabezpieczyli w sumie prawie 79 kg narkotyku, a jego wartość oszacowano na ponad 3 mln zł.

Reklama

Juźwiak wyjaśnił, że w sprawie zatrzymano 52-letniego mieszkańca Gdyni, który wynajmował halę garażową. Rzecznik dodał, że mężczyznę zatrzymano podczas rozładunku donic. Został przesłuchany w Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku: postawiono mu zarzut przemytu znacznej ilości narkotyków, za co grozi kara więzienia na czas nie krótszy niż 3 lata.

Decyzją gdańskiego sądu rejonowego mężczyzna został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące.

Jak poinformował PAP Juźwiak, donice, w których ukryto marihuanę, dotarły z Hiszpanii do Poznania samochodem ciężarowym. "Narkotyki miały najprawdopodobniej zostać rozprowadzone w Polsce" – wyjaśnił rzecznik.

Dalsze postępowanie w tej sprawie prowadzić będą funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Juźwiak poinformował też, że w sumie, wliczając w to 79 kg marihuany, od początku roku funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej przejęli ponad 160 kg narkotyków o wartości ponad 7,5 mln zł. Choćby w czerwcu br., wspólnie z policjantami gdańskiego CBŚP, funkcjonariusze SG przechwycili na parkingu jednego z centrów handlowych w Gdańsku prawie 54 kg haszyszu przemyconymi do Polski z Hiszpanii. Narkotyk ukryty był w schowku w kabinie ciężarówki. (PAP)

autor: Anna Kisicka