Nic mi nie wiadomo na temat kolejnego spotkania prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z prezydentem Andrzeja Dudą ws. projektów ustaw o SN i KRS - powiedziała w środę rzeczniczka PiS Beata Mazurek. Jak będę miała taką informację to z chęcią się nią podzielę - dodała

Sejm zajmie się prezydenckimi projektami ustaw o SN i KRS w środę po południu. Za odroczeniem prac nad projektami była PO i Nowoczesna oceniając, że nowe przepisy służą "upartyjnieniu" wymiaru sprawiedliwości.

Mazurek powiedziała dziennikarzom w Sejmie, że posłowie PO i Nowoczesnej mogą sobie robić co chcą. "Mogą głosować. Mogą nie głosować. Mogą wychodzić" - podkreśliła. W jej ocenie Nowoczesna ma wewnętrzne problemy. "Nowoczesna próbuje wykreować nowego lidera, próbuje odsunąć uwagę opinii publicznej od siebie" - zaznaczyła posłanka.

"Naprawdę mnie mało interesuje to, co mówi facet, który ma tyle lat, ile ma i nie wie o tym, że w Polsce jest święto Trzech Króli tylko opowiada brednie o sześciu" - mówiła rzeczniczka PiS o liderze Nowoczesnej Ryszardzie Petru.

Na pytanie, czy istnieje niebezpieczeństwo, że prezydent ponownie zawetuje ustawy o SN i KRS Mazurek powiedziała, że to "decyzja prezydenta, czy będzie weto, czy nie będzie". "Teoretycznie wszystko jest możliwe" - dodała posłanka.

Dopytywana, czy zna poprawki do tych projektów rzeczniczka PiS podkreśliła, że wszyscy poznamy je, kiedy będą przedstawione na forum parlamentu.

Pytana, czy będzie kolejne spotkanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z prezydentem Andrzejem Dudą w tej sprawie Mazurek powiedziała, że nic jej na ten temat nie wiadomo. "Jak będę miała taką informację i pan prezes będzie skłonny się nią z państwem podzielić to z pewnością to zrobię" - podkreśliła.

Prezydent 25 września, po wcześniejszym zawetowaniu projektów ustaw o SN i KRS, zaprezentował swoje własne projekty. Następnie zostały one przekazane do Sejmu, a 3 października zostały skierowane do konsultacji. PiS przekazało prezydentowi swoje poprawki do nich. Czterokrotnie w sprawie zmian w wymiarze sprawiedliwości spotykali się prezes PiS Jarosław Kaczyński i prezydent Andrzej Duda.

Ostatnia rozmowa, do której doszło 20 października, dotyczyła poprawek zaproponowanych przez PiS. Prezydent, przekazał wówczas liderowi Prawa i Sprawiedliwości na piśmie swoje uwagi. Następnie ws. projektów spotykali się wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha i Piotrowicz.

Złożony w Sejmie prezydencki projekt nowelizacji ustawy o KRS zakłada m.in., że obecni członkowie KRS-sędziowie pełnią swe funkcje do dnia rozpoczęcia wspólnej kadencji wszystkich członków Rady-sędziów, wybranych na nowych zasadach przez Sejm (dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie - PAP). Sejm wybierałby nowych członków KRS-sędziów większością 3/5 głosów na wspólną czteroletnią kadencję; w przypadku klinczu każdy poseł mógłby głosować w imiennym głosowaniu tylko na jednego kandydata spośród zgłoszonych. Kandydatów na członków KRS-sędziów mogłyby zgłaszać Sejmowi tylko: grupa co najmniej 2 tys. obywateli oraz grupa co najmniej 25 czynnych sędziów.

Wstępny kompromis zawarty między PiS a Kancelarią Prezydenta zakłada, że w razie gdyby w Sejmie nie udało się zebrać potrzebnych do wyboru nowych członków KRS-sędziów 3/5 głosów, wówczas - w drugim etapie - do wyboru wystarczyłaby większość bezwzględna.

Z kolei prezydencki projekt ustawy o SN wprowadza m.in.: możliwość wniesienia do SN skargi na prawomocne orzeczenie każdego sądu, przepis by sędziowie SN przechodzili w stan spoczynku w wieku 65 lat z możliwością wystąpienia do prezydenta o przedłużenie orzekania oraz utworzenie Izby Dyscyplinarnej z udziałem ławników. Skargę nadzwyczajną do SN wnosiłoby się w terminie 5 lat od uprawomocnienia skarżonego orzeczenia; przez 3 lata mogłaby ona być też wnoszona w sprawach, które uprawomocniły się po 17 października 1997 r. Skargi nadzwyczajne miałyby być generalnie badane przez dwóch sędziów SN i jednego ławnika SN.