Chciałbym, żeby zaangażowanie w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości było jak największe zarówno na scenie politycznej, jak i w społeczeństwie - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda. Dodał, że do udziału w uroczystościach zaprosi - jak co roku - b. prezydentów i premierów.

Pytany w rozmowie z radiem RMF FM, czy stulecie polskiej niepodległości powinno być zorganizowane z udziałem całego spektrum politycznego, Duda stwierdził, że zależy mu, by zaangażowanie w obchody było "jak największe". Zaznaczył, że chodzi mu o zaangażowanie "i na scenie politycznej, i zaangażowanie społeczne". "Myślę, że to jest (...) coś, co dla nas wszystkich powinno być wartością" - wyjaśnił.

Zauważył jednocześnie, że udział różnych ugrupowań politycznych w organizacji obchodów to "kwestia tego też, czy będą chcieli, bo przecież nikt nikogo do niczego tutaj zmusić nie może".

Wskazał, że uchwalona została ustawa powołująca komitet koordynujący obchody. "To ciało się już zebrało i ono pracuje; niestety nie wszyscy się do niego zgłosili, nie wszystkie podmioty ze sceny politycznej. Przykro mi z tego powodu, no ale, tak jak powiedziałem, nikogo się nie zmusi - jeżeli ktoś nie chce być elementem tej wspólnoty, jeżeli ktoś nie chce tego realizować, to nie zmusi się go do tego" - mówił Duda.

Zaznaczył, że w tym roku zaproszenie do udziału w uroczystościach 11 listopada trafiło, "tak jak to się od lat, co roku, dzieje", do b. prezydentów i b. premierów. "I w przyszłym roku również te zaproszenia otrzymają, ja nie widzę żadnego powodu, żeby nie mieli zostać zaproszeni" - zapowiedział prezydent.

27 kwietnia prezydent podpisał ustawę, która zakłada powołanie Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP, złożonego m.in. z prezydenta, marszałka Sejmu, marszałka Senatu i premiera. Ustawa zakłada, że w przygotowaniu Narodowych Obchodów powinny brać udział partie polityczne i inne ugrupowania.

PO w pracach Komitetu ma reprezentować prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, Kukiz'15 zgłosił do Komitetu posła Józefa Brynkusa, PSL - Dariusza Klimczaka. Uczestnictwa w Komitecie Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości odmówiła Nowoczesna. Według lidera Nowoczesnej Ryszarda Petru, prezydent chce "upartyjnić święto narodowe". (PAP)

autor: Marceli Sommer