Reindustrializacja stanowi jeden z pięciu obszarów w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, który ma budować przewagi konkurencyjne polskiej gospodarki, co przekłada się na dynamiczny rozwój przemysłu - mówił prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Marcin Chludziński podczas Kongresu 590 w Rzeszowie.

- Polska branża meblarska staje się jedną z największych w Europie. Dynamicznie rozwijają się także branża lotnicza, motoryzacyjna i stoczniowa - dodał, cytowany w czwartkowym komunikacie, szef Agencji Rozwoju Przemysłu podczas debaty "Reindustrializacja Europy zaczyna się w Polsce?", która odbyła się w ramach II edycji Kongresu 590 w Rzeszowie.

Jak zaznaczył, szczególnie widoczne jest to w klastrach takich jak: Podkarpacka Dolina Lotnicza, Polski Przemysł Stoczniowy i Śląskie Zagłębie Motoryzacyjne. - Polacy mogą wreszcie poczuć, że podatki, które płacą, są im zwracane w postaci widocznego rozwoju ich kraju – ocenił.

Dodał, że Polska posiada najlepsze warunki do inwestowania wśród krajów regionu, "co będzie w dalszym ciągu pozytywnie skutkowało w procesie uprzemysławiania się kraju". - - Ostatnio deklarowane inwestycje w Polsce, takie jak LG Chem, Rolls Royce czy Daimler potwierdzają, że coraz więcej produkcji zlokalizowanych w kraju jest o wiele bardziej zaawansowanych niż prosty montaż. Rośnie także liczba inwestycji polskich firm, w tym w SSE zarządzanych przez Agencję Rozwoju Przemysłu – przypomniał Chludziński.

Według danych ARP tylko w 2017 roku w strefach mieleckiej i tarnobrzeskiej Agencja wydała 60 zezwoleń na działalność gospodarczą, które dają niemal 5 mld zł nakładów inwestycyjnych oraz ponad 3 tys. nowych miejsc pracy. Niemal 3/4 zezwoleń zostało udzielonych polskim inwestorom.

Podczas dyskusji podkreślono, że w ciągu ostatniego ćwierćwiecza rozwój Polski miał charakter imitacyjny, ale "dziś jeśli chcemy zbudować silną gospodarkę musimy iść w kierunku innowacji".

Jak przypomniał Chludziński, produkcja przemysłowa rośnie w Polsce dwa razy szybciej niż średnio w Unii Europejskiej.

Gośćmi debaty "Reindustrializacja Europy zaczyna się w Polsce" oprócz prezesa Chludzińskiego byli: dr Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN Orlen S.A., Krzysztof Krystowski, wiceprezes Leonardo Helicopters – właściciela PZL-Świdnik S.A., członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Radosław Kwiecień, Andrzej Soldaty, założyciel i partner Projektu „Inicjatywa dla Polskiego Przemysłu 4.0” oraz prezes Ursus S.A. Karol Zarajczyk.