Z okazji przypadającego 11 listopada Święta Niepodległości MSWiA rozpoczęło kampanię promującą szacunek dla narodowej flagi i hymnu. W opracowanym przez resort przewodniku znajdują się zasady dotyczące eksponowania polskiej flagi i prawidłowego wykonywania hymnu.

Przewodnik jest streszczeniem dwóch poradników wydanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pt. "Biało-Czerwona" i "Hymn Polski".

"Przypadające 11 listopada Święto Niepodległości to dobry moment, by przypomnieć wszystkim o zasadach prezentowania barw narodowych i poprawnego wykonywania Hymnu RP" - powiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak, cytowany w komunikacie przesłanym w czwartek PAP.

Publikacja wydana przez resort wskazuje m.in. na różnice między flagą a barwami narodowymi, przypomina też, że na fladze narodowej nie wolno umieszczać napisów i rysunków. "Jest to dopuszczalne na barwach narodowych i o tym powinien wiedzieć każdy polski kibic" - zaznacza resort.

W przewodniku są także opisane najczęściej popełniane błędy podczas śpiewania hymnu. Dowiadujemy się w nim m.in. dlaczego powinniśmy śpiewać "Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy", a nie "póki my żyjemy". W publikacji znajduje się też pełen tekst Mazurka Dąbrowskiego i nuty.

"Biało-czerwone barwy i Mazurek Dąbrowskiego pomogły przetrwać czasy rozbiorów. Oznaczają dla nas dumę i wolność. Jesteśmy do nich mocno przywiązani. Flaga i hymn są z nami we wszystkich ważnych chwilach. Szanujmy je" - podkreślił Błaszczak.

Przewodnik i poradniki w pełnej wersji są dostępne na stronie: www.mswia.gov.pl. Ze strony MSWiA pobrano je już blisko 100 tys. razy.(PAP)

autor: Karolina Kropiwiec

edytor: Grzegorz Dyjak