W środę i czwartek z wizytą w Polsce przebywała delegacja Komisji Weneckiej. Jej przedstawiciele spotkali się m.in. z posłami sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka, Rzecznikiem Praw Obywatelskich, organizacjami broniącymi praw człowieka - Amnesty International i Helsińską Fundacją Praw Człowieka, członkami Naczelnej Rady Adwokackiej oraz stowarzyszeniem prokuratorów "Ad Vocem".

Tematem rozmów było nowe Prawo o prokuraturze.

Wójcik był pytany w radiowej "Trójce", czy Komisja Wenecka wyjechała z Polski z przekonaniem, że sprawy idą w dobrym kierunku. "Jak przeczytali (członkowie Komisji - PAP) ustawę Prawo o prokuraturze, to mam nadzieję, że wyjechali z przekonaniem, że niepotrzebnie tutaj przyjechali" - zaznaczył wiceszef MS.

Jak mówił, delegacja Komisji Weneckiej podczas wizyty w Warszawie dowiedziała się, że zmiany przyjęte przez PiS już kiedyś w Polsce funkcjonowały. "Chodziło o to, dlaczego minister sprawiedliwości stał się Prokuratorem Generalnym, a przed wojną, i po wojnie, do czasów PO, tak przecież było" - tłumaczył Wójcik.

Z zapowiedzi rzecznika Rady Europy Panosa Kakawiatosa wynika, że na połowę listopada zaplanowana jest następna wizyta Komisji Weneckiej w ramach przygotowań do wydania opinii na temat projektu ustaw o reformie sądownictwa. Wizyta ta nie została jednak jeszcze potwierdzona. Według rzecznika Rady Europy, opinie na temat ustawy o prokuraturze i reformie sądownictwa mogą zostać przyjęte na sesji plenarnej Komisji Weneckiej w dniach 8-9 grudnia.

Uchwalone w styczniu zeszłego roku Prawo o prokuraturze, połączyło rozdzielone w 2009 r. stanowiska ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Dzięki nowym regulacjom prokurator generalny uzyskał m.in. prawo bezpośredniego kierowania prokuraturą, wydawania zarządzeń, wytycznych i poleceń.

Na mocy nowej ustawy utworzona została Prokuratura Krajowa, a w miejsce prokuratur apelacyjnych - prokuratury regionalne. Prokuratura Krajowa prowadzi śledztwa w sprawach o obszernym materiale dowodowym a także zawiłych pod względem faktycznym lub prawnym - niezależnie od ich właściwości miejscowej i rzeczowej, o czym decyduje Prokurator Generalny. (PAP)

autor: Maciej Zubel