W dwudniowej konferencji pod hasłem "Wielkie ruchy migrantów i uchodźców w rejonie Morza Śródziemnego; wyzwania i szanse" uczestniczyło ponad 30 ministrów i wiceministrów spraw zagranicznych oraz ok. 200 reprezentantów państw członkowskich OBWE, krajów partnerskich - Algierii, Egiptu, Izraela, Jordanii, Maroka i Tunezji - oraz międzynarodowych organizacji.

Polskę reprezentował szef dyplomacji Witold Waszczykowski, który mówił w pierwszym dniu obrad dziennikarzom: "Jednym z dominujących tematów był problem legalnej i nielegalnej imigracji. I tutaj jesteśmy podzieleni, bo dla niektórych migracja jest darem Bożym, a dla niektórych jest niestety problemem".

"Jeśli mówimy o kwestiach migracyjnych, to musimy mieć całościowy obraz" - zaznaczył szef polskiego MSZ. "Polska, chociaż nie leży nad Morzem Śródziemnym, jest krajem granicznym Unii Europejskiej i również jesteśmy narażeni na wielką masę migracyjną" - wskazał.

Reprezentant Austrii, przewodniczącej w tym roku OBWE, wiceminister spraw zagranicznych Michael Linhart zauważył, że "w ciągu ostatnich kilku lat Europa stanęła w obliczu bezprecedensowych fal migracyjnych".

Jak podkreślił, "poprawione regulacje dotyczące napływu migrantów i zapobieganie nielegalnej imigracji przyczynią się do położenia kresu zjawisku przemytu ludzi". Walka z tym procederem musi być prowadzona w wymiarze dwustronnym: regionalnym i międzynarodowym - wskazał.

Włoscy organizatorzy spotkania podkreślali, że na jego miejsce wybrali Palermo, jedno z największych miast w basenie Morza Śródziemnego, symbol jego cywilizacji oraz dialogu między kulturami.

"Dzisiaj dialog ten ma fundamentalne znaczenie dla stabilizacji, pokoju i bezpieczeństwa" - mówił szef włoskiego MSZ Angelino Alfano.

W czasie obrad na Sycylii położono nacisk na potrzebę współpracy regionalnej w rejonie Morza Śródziemnego, bo - jak zaznaczył Alfano - "światowe bezpieczeństwo i dobrobyt materialny w dużej części" zależą od tego obszaru.

Dlatego, podkreślali przedstawiciele OBWE, na wielkie ruchy migracyjne na Morzu Śródziemnym należy patrzeć z globalnej perspektywy.

Minister Alfano oświadczył, że kluczowe słowa w podejściu do zjawiska migracji to "odpowiedzialność i solidarność".

Z Palermo Sylwia Wysocka (PAP)