Poprzednie takie spotkanie pod egidą Grupy Mińskiej OBWE, pełniącej rolę mediatora pomiędzy stronami, odbyło się w maju 2016 r.

"Prezydenci zgodzili się, by podjąć działania dla zintensyfikowania procesu negocjacyjnego i wykonania dodatkowych kroków w celu zmniejszenia napięć na linii rozgraniczenia" - ogłoszono.

We wspólnym oświadczeniu opublikowanym po rozmowach poinformowano, że "spotkanie przebiegło w konstruktywnej atmosferze".

W spotkaniu wzięli również udział szefowie dyplomacji Armenii i Azerbejdżanu, Edward Nalbandian i Elmar Mammadiarow oraz przedstawiciele Grupy Mińskiej, Igor Popow z Rosji, Stephane Visconti z Francji, Andrew Schofer z USA. W spotkaniu uczestniczył również Andrzej Kasprzyk, Osobisty Przedstawiciel Przewodniczącego OBWE ds. Konfliktu Rozwiązywanego w Ramach Grupy Mińskiej.

Konflikt zbrojny o Górski Karabach - ormiańską enklawę na terytorium Azerbejdżanu - wybuchł w 1988 roku, u schyłku ZSRR. Starcia przerodziły się w wojnę między już niepodległymi Armenią a Azerbejdżanem. Pochłonęła ona 30 tys. ofiar śmiertelnych. W 1994 roku podpisano zawieszenie broni. Nieuznawana przez świat, związana z Armenią enklawa formalnie wciąż pozostaje częścią Azerbejdżanu.(PAP)

ndz/ mal/