Reklama

"Liczę, że po udanym utworzeniu rządu zdołamy jako bliscy sojusznicy wzmocnić współpracę między naszymi krajami zgodnie z chrześcijańsko-konserwatywnymi wartościami, które Pan także reprezentuje" – napisał Orban do Kurza w liście gratulacyjnym.

Jak ocenił, wynik wyborów w Austrii "jednoznacznie pokazał, że także w Austrii większość wyborców głosuje na gwarantującą bezpieczeństwo i stabilizację oraz opierającą się na wartościach politykę".

Wcześniej Kurzowi pogratulował szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto. "Jesteśmy szczęśliwi, że nasza siostrzana partia wygrała wybory (...) i jesteśmy szczęśliwi, że zwyciężył jej kandydat, który w wielu wypadkach reprezentował podobne do węgierskiego rządu stanowisko w sprawie migracji" - oświadczył Szijjarto po przybyciu na rozmowy ministrów spraw zagranicznych państw UE w Luksemburgu.

Szijjarto powiedział, że spodziewa się, iż przeciwne imigracji państwa Grupy Wyszehradzkiej - Węgry, Polska, Słowacja i Czechy - będą teraz ściślej współpracować z Austrią.

Podkreślił, że Kurz zawsze mówił w sposób jasny i nigdy nie był niewolnikiem politycznej poprawności i hipokryzji. Dodał, że potrzeba więcej polityków, którzy jasno i prosto mówią o najpoważniejszych problemach dotykających Europejczyków.

Według urzędowych wstępnych wyników niedzielnych wyborów do austriackiej Rady Narodowej (izby poselskiej parlamentu), pierwsze miejsce zajęła w nich chadecka OeVP, zdobywając 31,36 proc. głosów. Na czele tego ugrupowania stoi dotychczasowy minister spraw zagranicznych, 31-letni Sebastian Kurz.

Na drugim miejscu znalazła się prawicowo-populistyczna Austriacka Partia Wolności (FPOe) z 27,35 proc. głosów, a na trzecim współrządząca dotąd z chadekami w ramach "wielkiej koalicji" Socjaldemokratyczna Partia Austrii (SPOe), którą poparło 26,75 proc. głosujących.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)