Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko pogratulował kanclerz Niemiec Angeli Merkel zwycięstwa w niedzielnych wyborach parlamentarnych i nazwał ją „przywódczynią pokoju i stabilizacji w Europie”. Szef państwa ocenił, że jej sukces jest korzystny dla Ukrainy.

Zdaniem Poroszenki sukces wyborczy Merkel jest „wyraźnym kredytem zaufania dla zjednoczonej i silnej Europy". "Jest to zwycięstwo, które przybliża przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy i jej przyszłość w zjednoczonej Europie” – napisał ukraiński prezydent na Facebooku.

Gratulacje złożył także premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman. „Obustronnie korzystna współpraca między naszymi państwami nadal będzie się rozwijała” – oświadczył.

Arsenij Jaceniuk, b. premier i przywódca współrządzącej partii Front Ludowy, napisał o Merkel na Facebooku, że jego kraj widzi w niej „lidera wolnego i demokratycznego świata oraz sojusznika Ukrainy".

„Jestem przekonany, że nasza współpraca pomoże w przywróceniu pokoju i sprawiedliwości, powstrzyma rosyjską agresję i otworzy przed Ukrainą nową historyczną perspektywę w roli pełnoprawnego członka Unii Europejskiej i NATO” – podkreślił Jaceniuk.