W wyborach lokalnych w Syrii północnej wybranych zostanie 3732 współprzewodniczących gmin, znajdujących się na terenie trzech kantonów Demokratycznego Systemu Federalnego Północnej Syrii. Zgodnie z obowiązującymi tam zasadami każde stanowisko musi być obsadzone przez dwie osoby: kobietę i mężczyznę. O urząd ubiega się łącznie 12 421 kandydatów.

Głosowanie potrwa od 8:00 do 20:00. W wyborach uprawnionych do głosowania jest około 2 milionów mieszkańców północnej Syrii, żyjących na stałe w jednym z jej trzech kantonów.

Demokratyczny System Federalny Północnej Syrii został proklamowany na terenach opanowanych przez Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF). Jest to koalicja stworzona z inicjatywy syryjskich Kurdów i wspierana przez USA. Demokratyczny System Federalny Północnej Syrii nie dąży do odłączenia się od Syrii i stworzenia odrębnego państwa ale znajduje się w opozycji zarówno do władz w Damaszku jak i opozycyjnego rządu syryjskiego, rezydującego w Gaziantep w Turcji.

Reklama

Demokratyczny System Federalny Północnej Syrii składa się z czterech kantonów: Dżaziry, Furat, Szahba i Efrin. Obejmują one teren całej syryjskiej prowincji Hasaka oraz północnej części prowincji Aleppo i ar-Rakka. SDF kontroluje też pozostałe tereny prowincji ar-Rakka oraz część prowincji Dajr az-Zaur, ale tam – podobnie jak w kantonie Szahba – na razie nie są planowane wybory.

Wybory lokalne w Demokratycznym Systemie Federalnym Północnej Syrii to pierwsze takie wydarzenie w Syrii po rozpoczęciu w tym kraju wojny domowej w 2011 r. Rozpoczynają one cykl wyborczy w północnej Syrii.

Na 2 listopada planowane są wybory do rad lokalnych, a na 1 stycznia wybory parlamentarne. (PAP)