Opublikowane we wtorek sondaże wskazują na 5 dni przed wyborami do Bundestagu spadek poparcia dla obu największych obozów politycznych - partii chadeckich CDU i CSU oraz SPD. Między AfD, FDP i Lewicą trwa zacięta walka o miejsce trzecie. Zieloni tracą dystans.

Z sondażu instytutu Allensbach dla dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" wynika, że zarówno blok partii chadeckich CDU/CSU, jak i SPD straciły w ciągu miesiąca po dwa punkty procentowe. Na chadeków chce głosować 36,5 proc. uprawnionych do głosowania, a na socjaldemokratów 22 proc.

Równocześnie wzrosło poparcie dla mniejszych partii. Największy skok poparcia - o 2 pkt. proc. - zanotowała Alternatywa dla Niemiec, którą popiera obecnie 10 proc. Eurosceptyków i przeciwników islamu wyprzedza Wolna Partia Niemiecka (FDP) z 11-proc. poparciem (+ 1 pkt. proc.). Chęć głosowania na Lewicę deklaruje 9 proc. wyborców (+1 pkt. proc.), a na Zielonych 8 proc. (+0,5 pkt. proc.).

Identyczne poparcie dla CDU/CSU (36 proc.) zadeklarowali uczestnicy sondażu dla tygodnika "Stern" i telewizji RTL. W porównaniu z poprzednim badaniem chadecy stracili 1 pkt. proc. SPD utrzymała swój stan posiadania - 23 proc. W tej ankiecie trzecie miejsce zajmuje Lewica z wynikiem 10 proc. Liberalna FDP poprawiła się o 1 pkt. proc. do 9 proc. i zajmuje ex aequo czwarte miejsce z AfD. Tuż za nimi z 8 proc. znaleźli się Zieloni.

W trzecim opublikowanym we wtorek sondażu przeprowadzonym przez instytut badania opinii publicznej YouGov chrześcijańscy demokraci uzyskali identyczny wynik jak w dwóch poprzednich ankietach - 36 proc.; SPD poparło 25 proc. wyborców.

Na trzecie miejsce wyszła zdecydowania AfD z 12 proc. Lewica ma 10 proc., FDP 7 proc., a Zieloni 6 proc.

Instytut YouGov pokusił się o przedstawienie na podstawie uzyskanych wyników podziału mandatów w przyszłym parlamencie.

Z tej symulacji wynika, że CDU/CSU będą miały w Bundestagu 255 mandatów, a SPD 176. AfD zdobyłaby 85 miejsc, Lewica 74, FDP 52, a Zieloni 44. Niemiecki parlament byłby w takim przypadku znacznie większy niż obecny i liczyłby 686 miejsc. Obecny parlament liczy 631 posłów.

Wybory do Bundestagu odbędą się w najbliższą niedzielę, 24 września.