Jeżeli macie interwencje ze strony mieszkańców o opieszałości ze strony samorządów w sprawie wypłacania odszkodowań dla poszkodowanych w nawałnicach, to należy to zgłaszać wojewodom - mówił w piątek do posłów w Sejmie szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

Sejm przyjął w piątek informację rządu na temat działań podjętych w związku z nawałnicami, które przeszły nad Polską w połowie sierpnia. Informację na ten temat minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak przedstawił posłom na wtorkowym posiedzeniu Sejmu.

Politycy opozycji jeszcze przed głosowaniem mówili o dalszych potrzebach mieszkańców poszkodowanych miejscowości, którzy nadal czekają na pomoc.

Szef MSWiA w odpowiedzi podkreślił, że opieszałość samorządów w wypłacaniu odszkodowań należy zgłaszać do wojewodów.

Reklama

"Mówiłem o tym, że na kontach samorządów, wójtów, burmistrzów, prezydentów miast są pieniądze przekazane przez rząd w wysokości takiej, o jaką wnioskowali przedstawiciele samorządów. Mówiłem o tym, że w związku z obowiązującym polskim prawem, z ustawą o zarządzaniu kryzysowym, te działania należą samorządów" - podkreślił Błaszczak.

"Jeżeli macie wnioski, interwencje są do was kierowane ze strony mieszkańców, to wójt, burmistrz, prezydent odpowiada za funkcjonowanie mechanizmu wypłacania odszkodowań dla tych, którzy zostali poszkodowani w czasie nawałnicy" - dodał.

Minister przypomniał, że powstał w rządzie zespół, który dokonuje analizy i przeglądu wszystkich dokumentów, rozporządzeń i ustaw regulujących sprawy związane z ostrzeganiem i niesieniem pomocy poszkodowanym

"Do końca września zespół przygotuje rekomendacje Radzie Ministrów. Sprawy dotyczące RSO - taka jest propozycja - chcemy rozstrzygnąć poprzez zmianę w ustawie Prawo telekomunikacyjne. To są projekty, które zostaną przedstawione Radzie Ministrów, a następnie wysokiej izbie" - zapowiedział szef MSWiA.

W wyniku sierpniowych nawałnic zginęło sześć osób, w tym dwie harcerki z obozu w Suszku. Poszkodowane zostały 62 osoby, w tym 23 strażaków. Uszkodzonych zostało 4,8 tys. budynków, z czego 3,4 tys. to budynki mieszkalne. Ogromne szkody nawałnice wyrządziły w lasach. Z szacunków Lasów Państwowych wynika, że straty wyniosły 7,7 mln m sześc. powalonych drzew oraz 38 tys. ha zniszczonych lasów.