Będziemy konsekwentnie przywracać poczucie bezpieczeństwa mieszkańcom Polski lokalnej - podkreślił szef MSWiA Mariusz Błaszczak, który w środę w podpoznańskiej Rokietnicy otworzył posterunek policji.

Minister Błaszczak podkreślił, że otwarcie kolejnego już posterunku policji jest konsekwencją realizowanego przez obecny rząd programu dotyczącego przywracania nie tylko posterunków policji, ale - jak wskazał - programu „dotyczącego tego, żeby w małych miejscowościach policjanci byli obecni, żeby byli dostępni, żeby mieszkańcy Polski lokalnej czuli się bezpiecznie”.

„To jest zadanie, które postawiłem sobie, kiedy objąłem funkcję ministra spraw wewnętrznych i administracji, to zadanie konsekwentnie realizowane. Posterunek w Rokietnicy jest 54 posterunkiem przywróconym do życia od czasu, kiedy Prawo i Sprawiedliwość objęło rządy, kiedy Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory w listopadzie 2015 roku. (...) W Wielkopolsce nie jest to ostatni posterunek. Będziemy konsekwentnie przywracać poczucie bezpieczeństwa mieszkańcom Polski lokalnej” - zaznaczył Błaszczak.

Podkreślił, że oprócz programu dotyczącego reaktywowania działalności posterunków policji, realizowany jest także drugi program pod nazwą „Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa”.

Reklama

„To program, który umożliwia w sposób anonimowy zgłaszanie uwag przez mieszkańców dotyczących właśnie bezpieczeństwa, dotyczących zagrożeń. Ten program podczas roku swojego działania został wykorzystany przez pół miliona osób. Zachęcam do tego, żeby wchodzić na stronę internetową policja.pl, wtedy kiedy widzimy, że dzieje się coś złego, kiedy mamy poczucie tego, że wymagana jest interwencja policji, a z różnych przyczyn nie chcemy tego zgłaszać w ramach postępowania” - mówił.

Jak dodał, każda ze zgłaszanych anonimowo opinii jest sprawdzana przez policję, a ponad 40 proc. z nich się potwierdza. „To właśnie jest realne działanie, które służy poprawie bezpieczeństwa mieszkańców” - podkreślił Błaszczak.

Po uroczystym otwarciu posterunku minister udał się do Poznania, gdzie spotka się z wielkopolskimi funkcjonariuszami PSP oraz strażakami-ochotnikami, którzy brali udział w działaniach ratowniczych po sierpniowych nawałnicach.