PKW zajmie się w poniedziałek sprawą kampanii Polskiej Fundacji Narodowej "Sprawiedliwe Sądy". O kontrolę PKW w tej sprawie wnioskowała Nowoczesna, która chce, by PKW zbadała, czy nie doszło do złamania przepisów dot. finansowania partii politycznych.

"Wpłynęło do nas pismo Nowoczesnej o wszczęcie kontroli, sprawdzenie sprawy kampanii Polskiej Fundacji Narodowej" - powiedziała w czwartek PAP szefowa Krajowego Biura Wyborczego Beata Tokaj. Poinformowała, że PKW zajmie się tą sprawą w najbliższy poniedziałek.

W zeszłym tygodniu Nowoczesna skierowała pismo do przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej o kontrolę i sprawdzenie, czy nie dochodzi do złamania ustawy o partiach politycznych i finansowaniu partii politycznych przez Polską Fundację Narodową.

Wniosek do PKW nie jest jedynym działaniem, które podjęła Nowoczesna. Ugrupowanie złożyło także zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez Fundację "polegającego na niedozwolonym finansowaniu partii politycznych".

Nowoczesna skierowała też pismo do prezesa NIK z wnioskiem o kontrolę PFN za "działalność niezgodną ze statutem". Przygotowała także wniosek do ministra sprawiedliwości o udostępnienie informacji publicznej "czy działania PFN były konsultowane w jakikolwiek sposób z Ministerstwem Sprawiedliwości"; partia przygotowała również interpelację do premier Beaty Szydło i ministra kultury Piotra Glińskiego. We wtorek wniosek do CBA o sprawdzenie kwestii "nadużyć" PFN złożyła Platforma Obywatelska.

Szczegóły kampanii informacyjnej przedstawiono w ubiegłym tygodniu na konferencji prasowej, w której uczestniczyły m.in. władze PFN oraz premier Beata Szydło.

Kampania Polskiej Fundacji Narodowej ws. sądów, zdaniem jej twórców, ma na celu wyjaśnienie polskiej i światowej opinii publicznej potrzeby reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce, oraz pokazanie, że znajduje się ona w nurcie światowego dziedzictwa demokratycznego. Częścią kampanii są strony internetowe: sprawiedliwesady.pl i takjakbylo.pl.

Kampania ma się toczyć w telewizji, Internecie i na ulicach, gdzie pojawiły się pierwsze billboardy z hasłem: "Niech zostanie tak jak było. Czy na pewno tego chcesz?". Powstały też profile "Sprawiedliwe Sądy" na Facebooku i Twitterze oraz kanał na Youtube.

Misją powołanej latem zeszłego roku Polskiej Fundacji Narodowej jest budowa pozytywnego wizerunku Polski w kraju i za granicą. (PAP)