Na spotkanie z prezydentem idziemy z postulatem wprowadzenia sędziów pokoju; krytycznie odniesiemy się do kampanii billboardowej dot. wymiaru sprawiedliwości - zapowiedział w poniedziałek wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka z Kukiz'15.

W środę po południu odbędzie się seria spotkań prezydenta z przedstawicielami wszystkich klubów parlamentarnych na temat zmian w SN i KRS. Wszystkie partie potwierdziły swój udział. Z przedstawicielami prezydium każdego klubu prezydent ma spotkać się osobno, na godzinną rozmowę.

"Idziemy z postulatem wprowadzenia sędziów pokoju. Będziemy mówili o tym, że te ustawy, które są, czyli o KRS i Sądzie Najwyższym, to nie są ustawy, które w jakikolwiek sposób pomogą zwykłym obywatelom i będziemy też krytycznie się odnosić do tej atmosfery, którą tworzy ta przedziwna kampania billboardowa Prawa i Sprawiedliwości" - podkreślił Tyszka.

Reklama

Klub Kukiz'15 będzie reprezentował wicemarszałek Tyszka, Grzegorz Długi, Tomasz Rzymkowski i Jerzy Jachnik. Tyszka poinformował, że spotkanie Kukiz'15 z prezydentem w środę planowane jest na godzinę 15.30.

24 lipca prezydent Andrzej Duda poinformował, że podjął decyzję o zawetowaniu ustaw: o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zapowiedział przygotowanie projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy. W piątek rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński poinformował, że projekty ustaw dotyczących sądownictwa "są już na ostatniej prostej".

W piątek Polska Fundacja Narodowa przedstawiła szczegóły kampanii informacyjnej, która ma na celu m.in. wyjaśnienie polskiej i światowej opinii publicznej znaczenia reform wymiaru sprawiedliwości. W konferencji prasowej uczestniczyły m.in. władze PFN oraz premier Beata Szydło. Fundacja powstała z inicjatywy 17 prezesów spółek Skarbu Państwa.