Polska i kraje bałtyckie podobnie postrzegają kluczowe wyzwania i procesy w otoczeniu międzynarodowym - oświadczyła we wtorek premier Beata Szydło.

Premier spotkała się we wtorek w Warszawie z premierami państw bałtyckich - Litwy i Łotwy. Premiera Estonii - którego zatrzymały w kraju sprawy wewnętrzne - reprezentował na tym spotkaniu ambasador.

"Podobnie postrzegamy kluczowe wyzwania i procesy w otoczeniu międzynarodowym" - powiedziała Szydło. Poinformowała, że rozmowa dotyczyła połączeń infrastrukturalnych regionu, m.in. połączeń drogowych Via Baltica i kolejowych Rail Baltica, które - jak zaznaczyła - powstają przy udziale unijnych środków finansowych.

"Udana realizacja tych projektów stymulować będzie rozwój gospodarczy naszych krajów i całego regionu" - podkreśliła szefowa polskiego rządu.

Szydło powiedziała, że Litwa, Łotwa i Estonia są bliskimi partnerami Polski, "sojusznikami i przyjaciółmi". Zaznaczyła, że nasze kraje "łączą wspólne dążenia i interesy w takich dziedzinach jak: bezpieczeństwo, polityka wschodnia, energetyka i infrastruktura".