Uroczystość na Westerplatte przebiegała zgodnie z Ceremoniałem Wojskowym - zapewnił wiceszef MON Michał Dworczyk. W jego ocenie "do incydentu" starał się doprowadzić prezydent Gdańska Paweł Adamowicz; a cała sprawa była "przykrą próbą uwikłania harcerzy w wojnę polityczną".

Podczas uroczystości na Westerplatte Apel Pamięci miał być pierwotnie odczytany przez harcerza, harcmistrza Artura Lemańskiego - tak zapowiedział w swoim przemówieniu prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Tekst przeczytał jednak żołnierz. Po uroczystości Adamowicz powiedział dziennikarzom, że harcerz został w ostatniej chwili "zablokowany przez funkcjonariusza Żandarmerii Wojskowej". Związek Harcerstwa Polskiego uznał tę sytuację za "niecodzienną i niezrozumiałą". Z kolei rzeczniczka MON ppłk Anna Pęzioł-Wójtowicz oświadczyła, że uroczystości na Westerplatte odbywały się zgodnie z Ceremoniałem Wojskowym, a Żandarmeria Wojskowa działała zgodnie z prawem i nie utrudniała przebywającym osobom udziału w ceremonii.

Dworczyk, który był we wtorek gościem Polskiego Radia 24 ocenił, że cała uroczystość przebiegała zgodnie z Ceremoniałem Wojskowym podpisanym - jak zaznaczył - przez b. szefa resortu obrony Tomasza Siemoniaka.

"Tam znajdujemy jeden z ustępów, który wyraźnie mówi, że jeżeli w uroczystości bierze udział wojskowa asysta honorowa, tekst apelu powinien być odczytywany przez oficera z jednostki wojskowej, wystawiającej asystę podczas uroczystości organizowanych przez komendantów szkół podoficerskich (...). Jest to stały element ceremoniału wojskowego" - wskazał wiceszef MON.

Dodał, że Wojsko Polskie na każdej uroczystości przestrzega tego Ceremoniału. "Tak samo wydarzyło się na Westerplatte. Nie było żadnych przesłanek, żeby tu wprowadzać jakieś odstępstwa" - powiedział Dworczyk.

Według niego "do incydentu" próbował doprowadzić sam prezydent Gdańska. Wiceminister dodał, że "dla niego szczególnie przykra jest próba uwikłania harcerzy w swoją wojnę polityczną", którą - jak dodał - Adamowicz prowadzi z obecną większością parlamentarną i rządem.

"Ta sprawa ma charakter głównie medialny, a nie rzeczywistego problemu tak jak chcieliby go tworzyć niektórzy politycy opozycji, czy niektórzy nieprzychylni obecnemu rządowi dziennikarze" - stwierdził.

Dworczyk zapytany z czego wynikają ataki na MON, odpowiedział: "Odpowiedź wydaje się dosyć prosta - minister Antoni Macierewicz jest osobą, politykiem, który rozpoczął chyba najpoważniejsze i szalenie potrzebne polskim Siłom Zbrojnym reformy". "Każdy zna (...) sytuację geopolityczną w jakiej Polska się znajduje, widzi co się dzieje poza naszymi granicami - nie wszystkim krajom podoba się wzmocnienie potencjału obronnego państwa polskiego" - mówił wiceszef MON.

Jak dodał na ataki zewnętrzne państw nakładają się "nieodpowiedzialne i cyniczne ataki opozycji", która - jak stwierdził - jest "gotowa powiedzieć absolutnie wszystko po to tylko, by załatwić swój partykularny, polityczny interes".

"Dzieje się to niestety ze szkodą dla bezpieczeństwa państwa ale też ze szkodą dla polskich Sił Zbrojnych" - powiedział. Wyjaśnił, że takie wypowiedzi "mogą podważać zaufanie do Wojska Polskiego".

Jak ustaliła PAP, 3 października 2014 r. w Dzienniku Urzędowym MON opublikowano podpisaną przez ówczesnego szefa MON Tomasza Siemoniaka decyzję dotyczącą wprowadzenia "Ceremoniału Wojskowego Sił Zbrojnych RP". Zgodnie z tym ceremoniałem - stanowiącym załącznik do decyzji ministra - "apel przeprowadza się w miejscach związanych z dziejami narodu polskiego, na cmentarzach wojennych, przy pomnikach i tablicach pamiątkowych upamiętniających poległych żołnierzy polskich oraz chwałę oręża polskiego".

"Tekst apelu odczytuje się powoli i wyraźnie" - zaznaczono. W przypisie do tego zdania sprecyzowano, że "jeżeli w uroczystości bierze udział wojskowa asysta honorowa, tekst apelu powinien być odczytywany przez oficera z jednostki wojskowej wystawiającej asystę". "Podczas uroczystości organizowanych przez komendantów szkół podoficerskich tekst apelu może być odczytany przez podoficera" - dodano.