Przed uroczystą mszą będącą głównym punktem obchodów 300-lecia koronacji jasnogórskiego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, na podklasztornych błoniach gromadzą się w sobotni, deszczowy w Częstochowie poranek liczni wierni.

Pielgrzymi uczestniczą w modlitewnym czuwaniu pod hasłem "Maryja w dziejach Kościoła i narodu". Zaplanowano też procesję z wizerunkiem Maryi.

Główne obchody 300-lecia koronacji jasnogórskiego wizerunku papieskimi koronami zorganizowano w przypadającą 26 sierpnia uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. W przedpołudniowej mszy mają uczestniczyć przedstawiciele władz państwowych, w tym prezydent RP, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu, a ze strony władz kościelnych m.in. episkopat Polski.

Uroczystej mszy świętej na jasnogórskim szczycie będzie przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Homilię wygłosi prymas abp Wojciech Polak. Podczas mszy nastąpi również odnowienie Jasnogórskich Ślubów Narodu.

Wieczorem, na godz. 18.30 zaplanowano procesję eucharystyczną, a na godz. 19. kolejną mszę świętą, której będzie przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Zwieńczeniem obchodów będzie wieczorny koncert na jasnogórskich błoniach pod hasłem "Jasna Góra - polska Kana". Rozpocznie się on o godz. 21. Apelem Jasnogórskim, po którym rozpocznie się multimedialne widowisko – z muzyką, obrazem, słowem, wizualizacjami, materiałami filmowymi i archiwalnymi, inscenizacjami oraz efektami pirotechnicznymi.

W założeniu pomysłodawców widowisko ma być opowieścią o splatającej się przez wieki historii Polski i narodu polskiego z Jasną Górą i znajdującym się tam wizerunkiem Matki Bożej. Ma także przybliżyć historię samej koronacji ikony.

Koronacja jasnogórskiego wizerunku Matki Bożej papieskimi koronami odbyła się na Jasnej Górze 8 września 1717 r. Było to pierwsze takie wydarzenie na świecie poza Rzymem. Według przekazów historycznych zgromadziło ok. 200 tys. pielgrzymów, co na owe czasy było ogromną rzeszą.

W sobotę rano w internecie, na stronie koronymaryi.pl została opublikowana utworzona z ok. 14 tys. zdjęć selfie mozaika - wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej. Złożony z nich obraz o wymiarach 5,6 m na 4,2 m został umieszczony na jasnogórskich murach już kilka dni temu – jako jeden z efektów całorocznej rocznicowej inicjatywy ojców paulinów pod hasłem "Żywa korona Maryi". W jej ramach wierni nadsyłali zdjęcia z dołączonymi do nich duchowymi darami dla Matki Bożej - konkretnymi postanowieniami.

Jubileuszowe obchody odbywają się w dniu, w którym przypada doroczny jasnogórski odpust - uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. To jednocześnie czas tzw. drugiego szczytu pielgrzymkowego (pierwszy przypadł w okolicy 15 sierpnia), gdy do Częstochowy w pieszych wędrówkach przybywają tysiące wiernych.

W ostatnich dniach do sanktuarium dotarły m.in. licząca blisko 8 tys. osób 35. Piesza Pielgrzymka Tarnowska oraz dwutysięczna 92. Piesza Pielgrzymka Łódzka. Ogółem na uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej, według statystyk sanktuarium, przybyło ok. 33 tys. pieszych pielgrzymów.

Wraz z pierwszą, sierpniową turą pielgrzymkową, która liczyła 68 tys. osób, na Jasną Górę od 1 kwietnia br., czyli od początku sezonu pieszego pielgrzymowania w tym roku, w 252 pieszych pielgrzymkach dotarło ponad 121 tys. osób.

Mateusz Babak, Agnieszka Kliks-Pudlik (PAP)