Polska stanowi przykład jeśli chodzi o wydatki na obronność przeznaczając 2 proc. PKB na ten cel; cieszę się ze zobowiązania Polski na rzecz dalszego zwiększania wydatków na obronność - podkreślił szef NATO Jens Stoltenberg po rozmowie z premier Beatą Szydło.

Przypomniał, że podczas ubiegłorocznego szczytu NATO w Warszawie podjęto decyzje dotyczące adaptacji i zmian w ramach Sojuszu "w odpowiedzi na zmieniające się i coraz trudniejsze środowisko bezpieczeństwa". "Po szczycie w Warszawie wdrożyliśmy największe wzmocnienie naszej kolektywnej obrony od końca zimnej wojny. Potroiliśmy wielkość odpowiedzi NATO, ustanowiliśmy nowe kwatery na Wschodzie Sojuszu i podnieśliśmy naszą wysuniętą, wzmocnioną obecność w Polsce, Estonii, na Łotwie i Litwie" - powiedział.

"Polska odgrywa kluczową rolę w tych wysiłkach podnosząc wkład na rzecz naszego wspólnego bezpieczeństwa, prowadząc ćwiczenia na lądzie, na morzu i w powietrzu, chroniąc przestrzeń powietrzną nad krajami bałtyckimi" - poinformował Stoltenberg.

Jak mówił, "Polska stanowi przykład jeśli chodzi o wydatki na obronność inwestując 2 proc. swojego PKB na ten cel". "Bardzo cieszę się ze zobowiązania Polski na rzecz dalszego zwiększania wydatków na obronność" - dodał.