Szef MSZ Niemiec Sigmar Gabriel powinien wyjaśnić, czego dotyczyło spotkanie w Petersburgu, w którym pod koniec czerwca uczestniczył z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i Gerhardem Schroederem - oświadczyła szefowa frakcji Zielonych Katrin Goering-Eckardt.

"Minister spraw zagranicznych jest winny opinii publicznej wyjaśnienie" - powiedziała w opublikowanej w czwartek rozmowie z dziennikiem "Tagesspiegel" Goering-Eckardt.

Jak dodała, Gabriel musi zlikwidować wrażenie, że dał się "urabiać" Schroederowi na korzyść interesów Putina i Rosnieftu, rosyjskiego koncernu paliwowego, w którego władzach ten polityk SPD ma wkrótce zasiadać.

"Byłby to wielki afront wobec UE i realny problem dla Niemiec", bo "nie jest to sprawa prywatna, gdy Schroeder jako lobbysta rosyjskiego koncernu gazowego Gazprom i kandydat na członka zarządu Rosnieftu aranżuje godzinne spotkanie (szefa MSZ Niemiec - PAP) z rosyjskim prezydentem" - podkreśliła.

Gabriel powinien wyjaśnić jeszcze przed wrześniowymi wyborami do Bundestagu, jaką rolę odegrał Schroeder w spotkaniu oraz jakie tematy poruszono podczas spotkania, a zwłaszcza czy mówiono o "sprawach związanych z Rosnieftem lub gazociągiem Nord Stream 2 i czy w jakikolwiek sposób mogło chodzić o złagodzenie unijnych sankcji wobec Rosji" - powiedziała Goering-Eckardt.

W interpelacji skierowanej do rządu Zieloni pytają ponadto, czy czerwcowe spotkanie z udziałem Gabriela odbyło się za zgodą urzędu kanclerskiego.

Jak pisze "Tagesspiegel", lobbowanie Schroedera - byłego kanclerza Niemiec i nadal aktywnego przedstawiciela SPD - przeciw zwiększaniu przez Niemcy wydatków na obronność i za "kursem odprężeniowym" wobec Rosji "zepchnęło socjaldemokratów do defensywy" na miesiąc przed wyborami parlamentarnymi. Jego działalność nie tylko każe pytać o dozwolone granice przedsiębiorczości polityków, ale też wystawia na ataki politykę SPD przeciwną prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi - ocenia berliński dziennik.

Z sondażu przeprowadzonego przez ośrodek Civey na zlecenie "Tagesspiegla" wynika, że większość wyborców sceptycznie ocenia decyzję Schroedera o kandydowanie na stanowisko we władzach Rosnieftu. 38 proc. uważa to za "na pewno problematyczne", 20 proc. za "raczej problematyczne". Wśród wyborców SPD uważało tak po 26 proc. respondentów.

Schroeder ma zostać jednym z niezależnych dyrektorów rosyjskiego koncernu paliwowego Rosnieft. Władze spółki przewidują powiększenie rady dyrektorów z dziewięciu do jedenastu członków. Ostateczna decyzja ma zapaść na zebraniu akcjonariuszy Rosnieftu pod koniec września. Zdaniem ekspertów decyzja ta będzie tylko formalnością.

Schroeder jest obecnie przewodniczącym komitetu akcjonariuszy spółki Nord Stream, która wybudowała gazociąg z Rosji do Niemiec po dnie Morza Bałtyckiego. Taką samą funkcję pełni w spółce Nord Stream 2, która ma zbudować drugą część tej magistrali gazowej.

Schroeder, który jako były kanclerz otrzymuje ok. 100 tys. euro rocznie, jako członek rady dyrektorów Rosnieftu zarabiałby 300 tys. euro rocznie. Według pisma "Manager Magazin" w Nord Streamie Schroeder zarabiał dotąd ok. 250 tys. euro rocznie.

Rosnieft jest jednym z rosyjskich przedsiębiorstw, na które Unia Europejska i USA nałożyły w 2014 roku sankcje w związku z naruszaniem przez Moskwę suwerenności Ukrainy.