Pod koniec lipca resort spraw wewnętrznych i administracji zainaugurował kampanię pt. "Zaprojektuj z nami Polski Paszport 2018" mającą na celu wyłonienie motywów, które znajdą się w nowym dokumencie. Wśród propozycji jest Ostra Brama w Wilnie wraz z obrazem Matki Boskiej oraz Cmentarz Orląt Lwowskich, co wywołało sprzeciw Litwy i Ukrainy.

Wiceszef MSZ Litwy Neris Germanas oświadczył, że Ostra Brama wraz z obrazem Maryi znajdują się na terytorium Litwy. Dodał, że ich wizerunki nie powinny znajdować się na oficjalnych dokumentach innego państwa.

Rzeczniczka ukraińskiego MSZ Mariana Beca oświadczyła, że Ukraina wyraża zdecydowany protest przeciwko zamiarowi umieszczenia na nowych paszportach rysunku kaplicy z terytorium polskiego cmentarza wojskowego na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.

Jak poinformował PAP wydział prasowy MSWiA, ostateczna decyzja o tym, jakie motywy znajdą się w nowym paszporcie zostanie podjęta we wrześniu. Resort dodał, że głosowanie na stronie internetowej www.zaprojektujpaszport.gov.pl ma charakter konsultacji społecznych.

"Zaprezentowane motywy wskazują postaci, wydarzenia, miejsca i symbole związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Jeszcze raz podkreślamy, że żadna decyzja nie została w tym momencie podjęta. Trudno więc przesądzać, które motywy zostaną wybrane" - poinformowały służby prasowe MSWiA.

Kampania ma związek z faktem, iż w 2018 roku ma pojawić się nowy wzór paszportu z szatą graficzną upamiętniającą 100-lecie Niepodległości Państwa Polskiego. Tego roku ważność straci 1,3 mln paszportów.

"Zbliża się setna rocznica odzyskania niepodległości. Chcieliśmy oddać hołd tym wszystkim, którzy przelewali krew za wolność Polski, tym wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że Polska po 123 latach niewoli wybiła się na niepodległość" – mówił szef MSWiA Mariusz Błaszczak, inaugurując kampanię.

W galerii na stronie www.zaprojektujpaszport.gov.pl są postacie, wydarzenia, miejsca i symbole związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Sześć spośród 13 najbardziej popularnych motywów znajdzie się w nowym paszporcie. Głosowanie potrwa do 10 września. Oprócz sześciu motywów wybranych w głosowaniu, w nowym paszporcie znajdzie się 13 innych motywów wybranych przez zespół do spraw ustalenia wzoru dokumentu paszportowego.

W przygotowaniu projektu paszportu na 100-lecie niepodległości z MSWiA współpracuje Instytut Pamięci Narodowej oraz Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. (PAP)