Ambasador USA w Hanoi Ted Osius wezwał w środę do uwolnienia wietnamskiej aktywistki Tran Thi Nga, która dzień wcześniej została skazana na dziewięć lat więzienia za szerzenie antypaństwowej propagandy.

Dyplomata oświadczył, że "wszyscy ludzie mają prawo do podstawowych wolności: swobody wypowiedzi, zrzeszania się i pokojowych zgromadzeń".

Ambasador Osius powiedział, że Wietnam poczynił pewne postępy w sferze praw człowieka. Jednak jako "głęboko niepokojące" określił tendencje do aresztowań i surowych wyroków orzekanych wobec działaczy praw człowieka.

O uwolnienie Nga zaapelowała również organizacja broniąca praw człowieka Human Rights Watch.

Tran Thi Nga skazano we wtorek na dziewięć lat więzienia pod zarzutem szerzenia antypaństwowej propagandy za pomocą materiałów wideo, które miały oczerniać państwowe władze. Nagrania dotyczyły m.in. korupcji i katastrof ekologicznych. Sąd nałożył również na 40-letnią Nga karę pięciu lat aresztu domowego, którą ma odbywać po wyjściu z więzienia.

Nga nie przyznała się do zarzucanych jej czynów. Na sali sądowej powiedziała, że walczyła jedynie z korupcją i niesprawiedliwością. Proces aktywistki trwał jeden dzień.

Również w jednodniowym procesie w czerwcu na 10 lat więzienia skazano popularną wietnamską blogerkę Nguyen Ngoc Nhu Quynh. Sąd uznał ją za winną wypaczania polityki rządu i oczerniania komunistycznego reżimu. (PAP)

cyk/ ap/