Prawie wszystkie media francuskie poinformowały o zawetowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę dwóch ustaw dot. wymiaru sprawiedliwości. Weta zaskoczyły wszystkie strony sceny politycznej - oceniono. Wcześniej francuskie media niezbyt interesowały się tą sprawą.

Według francuskiego radia dla zagranicy RFI "trwa rozgrywka siłowa między rządem a opozycją".

Specjalna wysłanniczka dziennika "Liberation" do Warszawy Aude Massiot pisze, że prezydenckie weto "zaskoczyło wszystkie strony". Jej zdaniem "najbardziej zaskoczeni są niewątpliwie członkowie rządzącego PiS-u (...). Duda sprzeciwia się polityce ultrakonserwatywnego Jarosława Kaczyńskiego, po raz pierwszy od czasu, gdy został wybrany w 2015 roku" - zauważa "Liberation". Gazeta nazywa w podtytule weto prezydenta "afrontem dla jego dawnej partii".

W katolickim dzienniku "La Croix" Francois Ernenwein pisze: "Kraje członkowskie UE pozwalają sobie na wiele odchyleń od wspólnych wartości, ale pragną zachować korzyści związane z przynależnością (do UE). Przesłanie (Komisji) zostało usłyszane w Warszawie, dlatego że było potężnie wzmocnione przez polskie społeczeństwo". "Europa niewiele może bez poparcia narodów, które ją tworzą" - podkreślono.