Wspieracie sądy, aby uchroniły was przed odpowiedzialnością za krzywdy wyrządzone obywatelom - mówił Stanisław Piotrowicz (PiS) do opozycji w debacie nad projektem posłów PiS ws. Sądu Najwyższego. W sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości nie cofniemy się ani na krok - oświadczył.

Piotrowicza, który prezentował stanowisko klubu PiS, powitały okrzyki „Precz z komuną”. ”Wielki to zaszczyt, że padają wobec mnie zniewagi; czy może być większym zaszczytem gdy znieważają mnie ludzie, którzy godzą w demokrację (…) którzy demonstrują dziś pod rękę z funkcjonariuszami służb PRL, rzekomo w obronie sądów i konstytucji?” – mówił Piotrowicz dziękując krzyczącym.

„Dziś wbrew woli narodu bronicie sądów; sądów broni również Rzecznik, który powinien być obywatelski” – dodał poseł. Powiedział, że „wystarczy popatrzeć, jaki los spotka skargi obywateli na wymiar sprawiedliwości kierowane do Rzecznika”. Dodał, że obywatele skarżą się do posłów i mówią, że „tam nie warto w ogóle pisać”.

„Rzecznik jest niewrażliwy na los Polaków i Rzecznik też stanął dziś w obronie sądów; których reformy domagają się obywatele” – powiedział. „Obywatele naciskają na nas: ani kroku do tyłu” – mówił Piotrowicz.

Zarzucił opozycji że popiera sędziokrację przeciw demokracji. „Wiem, dlaczego to robicie” – dodał. „Straszycie nas odpowiedzialnością karną bo jakby zapominacie na chwilę tę litanię afer za przyzwoleniem i błogosławieństwem PO” – powiedział. „I wy szukacie dziś sojusznika w sądach? Wspieracie te sądy dlatego, żeby was uchroniły przed odpowiedzialnością za krzywdy, które wyrządziliście zwykłym obywatelom” – oświadczył.

"Zasłaniacie się prawami obywatelskimi, a przecież obywatele domagają się reformy wymiaru sprawiedliwości" - dodał poseł. Podkreślał, że konstytucja stanowi, że to ustawa określa ustrój sądów oraz że sędziów w razie zmiany ustroju sądów wolno przenosić w stan spoczynku.

„Klub PiS z determinacją będzie popierał głęboką reformę wymiaru sprawiedliwości; nie cofniemy się ani o krok” – zakończył Piotrowicz.