Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał w poniedziałek z emirem Kuwejtu Sabahem al-Ahmadem al-Dżabirem as-Sabahem o rozwiązaniu kryzysu w Zatoce Perskiej w związku z blokowaniem Kataru przez grupę państw arabskich - poinformował Pałac Elizejski.

Wcześniej w poniedziałek szef francuskiej dyplomacji Jean-Yves Le Drian przyjął ministra spraw zagranicznych Kataru Muhammada ibn Abd ar-Rahmana as-Saniego, który powiedział, że jego kraj popiera mediacje i wysiłki Kuwejtu na rzecz rozwiązania tego konfliktu.

Dauha gotowa jest zaangażować się w dialog ze swymi adwersarzami - podkreślił as-Sani.

Reklama

Prócz Francji katarski minister odwiedził Niemcy i Wielką Brytanię. Kryzys w Zatoce Perskiej stara się też rozwiązać Ankara, a wolę podjęcia mediacji zadeklarowała Moskwa.

Napięcie w regionie rośnie od poniedziałku, kiedy to Arabia Saudyjska zerwała stosunki dyplomatyczne i konsularne z Katarem, oskarżając go o wspieranie terroryzmu. W ślad za Rijadem poszły Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt i Bahrajn; później na taki krok zdecydowały się Jemen, Libia i Malediwy.

Państwa te zastosowały też wobec Kataru sankcje polegające na blokadzie połączeń morskich i ruchu lotniczego. Zamknięto także jedyną granicę lądową Kataru z Arabią Saudyjską, co sprawiło, że Katarczycy zaczęli masowo kupować żywność i zapasy wody. Pomoc w uzupełnianiu rezerw żywności zadeklarowały Turcja i Iran.