Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z prezydium klubu Kukiz'15 poinformował, że planuje ok. 10 pytań referendalnych "z uwagi na materię konstytucyjną i ważkie problemy, które są już dziś zgłaszane" - powiedział w poniedziałek wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

Poniedziałkowe spotkanie w Pałacu Prezydenckim odbyło się na prośbę Pawła Kukiza i było kolejnym z cyklu rozmów poświęconych kwestii zaproponowanego przez prezydenta referendum dot. konstytucji. W czwartek Duda rozmawiał z marszałkami Sejmu i Senatu Markiem Kuchcińskim i Stanisławem Karczewskim. Referendum jest planowane na 11 listopada 2018 r.

Mucha poinformował na briefingu po spotkaniu prezydenta z politykami Kukiz'15, że został on sam na nim wskazany jako osoba do "kontaktu roboczego" w sprawie dalszych konsultacji, także politycznych dot. referendum. Zapewnił, że prezydent jest otwarty na rozmowy zarówno z przedstawicielami organizacji pozarządowych jak i partii politycznych, jeśli wyrażą oni taką prośbę.

Minister pytany był jak Andrzej Duda odnosi się do postulatu Kukiz'15, by w referendum zadano tylko jedno pytanie: czy powinno się dokonać zmiany konstytucji. "Jeśli chodzi o sprawę jednego pytania, ta sprawa rozwinęła się w ten sposób, że pan prezydent mówił, że planuje tych pytań ok. 10 z uwagi na materię konstytucyjną i na ważkie problemy, które są już dziś zgłaszane i że chce, by to było odwzorowanie dyskusji z obywatelami" - odparł Mucha. "Myślę, że tu nie było takiego oczekiwania ze strony pana przewodniczącego (Kukiz'15), po wysłuchaniu pana prezydenta, aby to było tylko jedno pytanie" - dodał.

Według Muchy podczas spotkania Paweł Kukiz "podkreślał, że jest dla niego ważne, by to pytanie pojawiło się i to artykułował". "Ale w toku rozmowy takich potencjalnych pytań pojawiało się zdecydowanie więcej niż jedno" - zaznaczył minister.

Jak poinformował w czasie rozmowy poruszono kwestię postulatu referendum dwudniowego. "I prezydent powiedział, że będzie to poważnie analizowane przez osoby uprawnione. Pan prezydent takiego rozwiązania nie wyklucza, natomiast na dziś go nie przesądzamy" - dodał Mucha.

Paweł Kukiz relacjonując spotkanie z prezydentem również stwierdził, że prezydent nie wyklucza dwudniowego referendum.

Jak zaznaczył, politycy Kukiz'15 przedstawili Andrzejowi Dudzie propozycje wprowadzenia możliwości oddania głosu przez internet. "Również pan prezydent nie wykluczył takiego sposobu głosowania; oczywiście wcześniej trzeba byłoby rozpisać konkurs na oprogramowanie itd. itd. Ale nie spotykaliśmy się z takim stanowczym powiedzeniem +nie+" - relacjonował.

Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka dodał, że prezydent zapowiedział na spotkaniu z politykami Kukiz'15, że planuje spotykać się z "przedstawicielami różnych sił, organizacji pozarządowych i zbiera postulaty dotyczące różnych pytań" do referendum.

"W związku z tym my mu przedstawiliśmy nasze postulaty: kwestię ustroju prezydenckiego, kwestię posłów odpowiedzialnych przed obywatelami, a nie szefami partii, jak obecnie, kwestię referendum bezprogowego obligatoryjnego, czy też kwestię zakazu zadłużania Polaków, kwestię zrównoważonego budżetu, tak jak to zrobili Niemcy w swojej konstytucji w 2009 r." - wyliczał polityk.

Jak dodał Paweł Kukiz, prezydent zadeklarował, iż w związku z referendum odbędą się szerokie konsultacje "z różnymi grupami światopoglądowymi, obywatelskimi, organizacjami pozarządowymi, podmiotami niepartyjnymi, czyli np. stowarzyszenie na rzecz nowej konstytucji Kukiz'15 czy NSZZ +Solidarność+".

Mucha przekazał, że prezydent oraz politycy Kukiz'15 zgodzili się, iż konstytucja musi być obywatelska. "Pojawiła się informacja, że ruch Kukiz'15, jako stowarzyszenie, ale także jako podmiot - który skupia w ramach swojej działalności kolejne organizacje pozarządowe - jest absolutnie zainteresowany współpracą z panem prezydentem w tej sprawie. Z aprobatą przyjmuje podjęcie przez pana prezydenta tematyki konstytucyjnej, wskazując, że to jest od dawien dawna, także element programu ruchu Kukiz'15, który oczekuje dyskusji merytorycznej z obywatelami" - mówił wiceszef Kancelarii Prezydenta.

Według niego politycy Kukiz'15 ocenili "dość krytycznie" obowiązujące rozwiązania konstytucyjne, wskazując na jej "niedostatki". Podkreślił, że zadeklarowano "pełną" chęć współpracy z prezydentem jeśli chodzi o dyskusję i debatę na jej temat.

Paweł Kukiz oraz wicemarszałek Tyszka - dodał Mucha - podkreślali, że struktury ruchu Kukiz'15 są zainteresowane organizowaniem spotkań w wymiarze ogólnopolskim i w wymiarze regionalnym w tej sprawie. "To na pewno było pierwsze spotkanie, ale nie ostatnie w tej sprawie" - wskazał minister.

Prezydent, dodał Mucha, wskazał podczas spotkania z politykami klubu Kukiz'15, że referendum ws. uchodźców mogłoby się odbyć wraz z wyborami parlamentarnymi w 2019 r. Kukiz'15 przekonuje, że takie referendum powinno odbyć się jak najszybciej.

Prezydent zapowiedział, że zwróci się do Senatu, aby referendum mające na celu nakreślenie fundamentu przyszłej konstytucji odbyło się 11 listopada 2018 r. Zdaniem prezydenta Polacy powinni się w nim wypowiedzieć co do przyszłości ustrojowej swojego państwa - m.in. na temat roli prezydenta, Sejmu, Senatu. Wyniki referendum miałyby stać się następnie podstawą przygotowania projektu nowej ustawy zasadniczej. 11 listopada 2018 r., to również wynikająca z Kodeksu wyborczego data wyborów samorządowych.

Zgodnie z konstytucją referendum ogólnokrajowe ma prawo zarządzić Sejm lub prezydent za zgodą Senatu.