Szef MSWiA Mariusz Błaszczak, w związku z przypadającym w poniedziałek świętem Biura Ochrony Rządu, w okolicznościowym liście wyraził uznanie dla służby funkcjonariuszy i funkcjonariuszek oraz przypomniał o planowanych zmianach w formacji.

"W dniu Waszego święta przekazuję wszystkim funkcjonariuszom Biura Ochrony Rządu moje wyrazy uznania i słowa podziękowania za Waszą służbę" – napisał minister w liście skierowanym do funkcjonariuszy i funkcjonariuszek Biura, którzy – jak zaznaczył - dbają o bezpieczeństwo najwyższych urzędników państwowych.

"Zawsze gotowi na wezwanie, pełnicie z honorem służbę w kraju i poza jego granicami" – podkreślił.

Minister przypomniał, że BOR czekają duże zmiany. "Powstanie nowa, elitarna służba, która zastąpi Biuro Ochrony Rządu. Wprowadzone zostaną przepisy usprawniające procedury oraz czynności ochronne. Będzie w niej także więcej funkcjonariuszy" – poinformował szef MSWiA.

Reklama

Zaznaczył, że to obecni funkcjonariusze BOR będą tworzyć trzon nowej formacji.

Reklama

"Jednym z moich najważniejszych zadań jest zapewnienie odpowiednich warunków służby wszystkim funkcjonariuszom" – zadeklarował Błaszczak.

Zapewnił, że przyjęty Program Modernizacji Służb Mundurowych zapewni odpowiednie środki na podwyżki, nowoczesny sprzęt, wyposażenie osobiste i rozwój infrastruktury. Podał, że na te cele do 2020 r. przeznaczone zostanie 9,2 mld zł.

"Chcę, aby służby mogły sprostać wyzwaniom i zagrożeniom, które stawia współczesność. Chcę zapewnić Państwu dobre warunki do wypełniania zadań" – napisał szef MSWiA.

Minister w liście wspomniał o funkcjonariuszach BOR, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej. "Wśród 96 ofiar tego najbardziej tragicznego zdarzenia w historii powojennej Polski było także 9 funkcjonariuszy Biura Obrony Rządu. Cześć Ich pamięci" – napisał minister.

Szef resortu spraw wewnętrznych i administracji podziękował BOR za perfekcyjne wywiązanie się z zadań podczas dwóch ubiegłorocznych wydarzeń – szczytu NATO w Warszawie oraz wizyty papieża Franciszka podczas Światowych Dni Młodzieży.

Święto BOR przypada 12 czerwca. Tego dnia w 1924 r. ówczesny minister spraw wewnętrznych powołał brygadę ochronną, która miała zapewnić bezpieczeństwo prezydentowi Polski. Był to podyktowane m.in. zamachem na Gabriela Narutowicza.

Do głównych zadań BOR należy ochrona osób i obiektów ważnych ze względu na dobro i interes państwa.