"W dniach 30 maja - 1 czerwca żołnierze Żandarmerii Wojskowej zatrzymali dwie osoby w związku z podejrzeniem przestępstw korupcyjnych; wśród osób zatrzymanych na terenie województwa lubuskiego są żołnierz służby czynnej z 35. Skwierzyńskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej oraz były żołnierz zawodowy z WKU w Gorzowie Wielkopolskim" – podał Wiącek.

Według dowodów zebranych przez ŻW zatrzymani przyjmowali od kandydatów na żołnierzy zawodowych korzyści majątkowe w kwotach od dwóch do kilkunastu tysięcy zł w zamian za zatrudnienie w jednostkach wojskowych oraz uzyskanie pozytywnych orzeczeń lekarskich.

Dotychczas ustalono kilkanaście przypadków przyjmowania przez zatrzymanych łapówek, jednak – zaznaczył Wiącek – "skala procederu może być znacznie większa". Według dotychczasowych ustaleń zatrzymani przyjęli łącznie ok. 70 tys. zł. Materiały dowodowe zostały przekazane do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu w celu podjęcia dalszych decyzji procesowych.

Żandarmeria apeluje, by osoby, które mają wiedzę o sprawie, skontaktowały się z Oddziałem ŻW w Żaganiu. Przypomina, że zgodnie z art. 229 par. 6 kodeksu karnego sprawca wręczenia korzyści majątkowej osobie pełniącej funkcję publiczną nie podlega karze, jeżeli zawiadomił o tym organ ścigania i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten się o nim dowiedział.

W połowie maja ŻW współdziałając z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym zatrzymała trzech żołnierzy podejrzanych o przyjmowanie łapówek w zamian za kierowanie do służby przygotowawczej.(PAP)