Samorząd stanowi jeden z najważniejszych elementów ustrojowych Rzeczypospolitej; oznacza istotną, może i najistotniejszą decentralizację władzy państwowej - podkreślał prezydent Andrzej Duda podczas poniedziałkowego spotkania z okazji "Dnia Samorządu Terytorialnego".

Prezydent wręczył też odznaczenia państwowe przedstawicielom samorządu.

"Samorząd stanowi jeden z najważniejszych elementów ustrojowych Rzeczypospolitej, nie mam co do tego żadnych wątpliwości. Oznacza istotną, może i najistotniejszą decentralizację władzy państwowej, realizowaną w jakimś sensie poprzez, ale także i dla zasady subsydiarności, czyli inaczej mówiąc - pomocniczości" - mówił Duda.

Przypomniał, że zasada pomocniczości oznacza, że władza powinna być w jak największym stopniu w rękach zwykłych ludzi, "powinna być realizowana poprzez społeczność lokalną, albo w miarę - najbliżej społeczności lokalnej, jak to tylko możliwe". "Ale przede wszystkim istota polega na tym, że państwo jesteście wyłonieni przez swoich współmieszkańców i macie im pomagać w wykonywaniu tych zadań publicznych, które są dla nich realizowane i które mają im ułatwiać, umożliwiać codzienne funkcjonowanie, codzienne życie" - zaznaczył prezydent.

"To niezwykle odpowiedzialna funkcja" - dodał prezydent, dziękując zgromadzonym w Pałacu Prezydenckim samorządowcom. "Dziękuję za tę służbę dla swoich, dla tych najbliższych, dla sąsiadów, współmieszkańców, dla swojej gminy, powiatu, województwa, regionu, ale dziękuję także, że poprzez tę służbę czynnie uczestniczycie państwo w budowaniu potencjału dowodzenia Rzeczypospolitej, czyli nas wszystkich" - mówił prezydent.

Dzień Samorządu Terytorialnego ustanowiony został przez Sejm w 2000 roku dla upamiętnienia pierwszych wyborów samorządowych w 1990 roku i w rocznicę 10-lecia odrodzenia polskiego samorządu terytorialnego.