Ukraińskie koleje państwowe Ukrzaliznycia wprowadziły sankcje przeciwko rosyjskim przewoźnikom kolejowym, zakazując im transportowania towarów, jak i przejazdu pustych wagonów przez terytorium Ukrainy - poinformowały w poniedziałek ukraińskie media.

Zakaz obowiązuje od 18 maja i związany jest z decyzją Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, która pod koniec kwietnia rozszerzyła sankcje wobec Rosji. 16 maja prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zatwierdził tę decyzję specjalnym dekretem.

Ograniczenia dotknęły ponad jedenastu rosyjskich przewoźników kolejowych. Zakaz będzie obowiązywał do odwołania.

Nowe ukraińskie sankcje objęły ponad 1,2 tys. osób - obywateli Rosji i innych państw - oraz prawie 470 firm z kapitałem rosyjskim. Dotkną one również zajęte przez Rosjan przedsiębiorstwa państwowe i winnice na zaanektowanym Krymie.

W ramach sankcji ukraińskie władze zablokowały także na trzy lata dostęp do popularnych rosyjskich serwisów internetowych, takich jak Yandex, Odnoklassniki, Vkontakte oraz mail.ru.

Zgodnie z rządowym dekretem Ukraińcy nie będą mogli także oglądać niektórych rosyjskich stacji telewizyjnych. Wprowadzono dla nich np. „ograniczenia, lub wstrzymanie świadczenia usług telekomunikacyjnych oraz (ograniczenia) korzystania (przez nie) z sieci telekomunikacyjnych”.

Sankcje zastosowano m.in. wobec stacji Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej Zwiezda i Rossiji Siegodnia, której częścią jest znany kanał anglojęzyczny RT. Na Ukrainie nie będzie również dostępu do serwisów telewizyjnych NTV Plus, RBK, Ren-TV i innych.