Od piątku w Augustowie (Podlaskie) obowiązuje Augustowska Karta Turysty. To system ulg dla osób, które są w mieście co najmniej trzy dni i wniosą opłatę uzdrowiskową lub miejscową. W czasie wakacji karta da też prawo do bezpłatnej komunikacji miejskiej.

Jak poinformował miejscowy magistrat, Augustowską Kartę Turysty mogą otrzymać wszyscy turyści, którzy - korzystając z augustowskiej bazy noclegowej - wniosą opłatę uzdrowiskową lub miejscową za co najmniej trzy dni z góry. Kartę można otrzymać w punkcie Informacji Turystycznej (przy Rynku Zygmunta Augusta), po okazaniu potwierdzenia takiej opłaty.

Jak dodała Anna Samel z Urzędu Miejskiego w Augustowie, karta uprawnia do zniżek i rabatów u partnerów projektu w takim okresie, za jaki wniesiono opłatę uzdrowiskową lub miejscową.

Reklama

Można np. dostać o 20 proc. tańszy wstęp na korty tenisowe czy korzystanie z wyciągu dla narciarzy wodnych. Takie same zniżki będą obowiązywać przy zakupie biletów na koncerty organizowane w augustowskich placówkach kultury. Zamiast godziny na pływalni, za taką samą cenę turysta będzie mógł korzystać z basenu o godzinę dłużej.

Osoby dorosłe będą mogły dostać bilety ulgowe przy wstępie do Muzeum Ziemi Augustowskiej i Kanału Augustowskiego. Np. Żegluga Augustowska na podstawie karty daje 5 proc. rabatu na bilety, a niektóre bary - tyle samo zniżki za jedzenie.

W lipcu i sierpniu, czyli w czasie wakacji, posiadacze karty będą mogli bezpłatnie jeździć miejskimi autobusami. Ma to ograniczyć ruch samochodów w mieście w miesiącach turystycznego szczytu.

Według szacunków Centrum Informacji Turystycznej w mieście, Augustów w sezonie turystycznym odwiedza co najmniej 100 tys. osób, które zostają tam dłużej niż jeden dzień.

Od piątku do niedzieli miasto świętuje 460-lecie nadania mu praw miejskich.