Należy uszczelniać zewnętrzne granice UE, to jest rozsądne działanie - powiedział w czwartek w Brukseli minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.

Błaszczak uczestniczy w Brukseli w spotkaniu unijnych ministrów odpowiedzialnych za sprawy wewnętrzne, którzy mają dyskutować m.in. nad reformą unijnej polityki azylowej i solidarności pomiędzy państwami członkowskimi w kontekście przyjmowania uchodźców.

"Z całą pewnością należy uszczelnić granice zewnętrzne Unii Europejskiej. To jest wysiłek nasz, my przede wszystkim koncentrujemy swoją uwagę na granicy zewnętrznej UE, która jest jednocześnie granicą Polską. Zawsze, kiedy nasi partnerzy oczekują takiego wsparcia to takiego wsparcia udzielamy" - powiedział.

Dodał, że uszczelnianie granic zewnętrznych UE jest "działaniem rozsądnym".

Błaszczak zaznaczył, że polscy strażnicy graniczni dziś są na granicy macedońsko-greckiej, byli na granicy bułgarsko-tureckiej, dwukrotnie byli na granicy serbsko-węgierskiej, byli na granicy słoweńsko-chorwackiej. "Jesteśmy do dyspozycji, wszędzie tam gdzie wsparcia oczekują nasi partnerzy" - dodał.