Data zapowiedzianego przez prezydenta Andrzeja Dudę referendum konsultacyjnego ws konstytucji będzie dyskutowana - powiedział we wtorek rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Jak zaznaczył 11 listopada 2018 r. to jedna z możliwych dat.

Prezydent podczas uroczystości w święto Konstytucji 3 maja, powiedział, że chce, aby w sprawie konstytucji odbyło się w przyszłym roku referendum - gdy przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

W wywiadzie dla najnowszego wydania tygodnika "wSieci" prezydent powiedział, że referendum mogłoby się odbyć 11 listopada 2018 r. albo w tym okresie. 11 listopada 2018 r. to również wynikająca z Kodeksu wyborczego data wyborów samorządowych. W ubiegłym tygodniu PKW oświadczyła, że wybory samorządowe nie powinny być przeprowadzone tego samego dnia, co obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Reklama

Łapiński zaznaczył w rozmowie z Wirtualną Polską, że prezydent datę referendum konsultacyjnego dotyczącego konstytucji chce skonsultować. Pytany, czy mogłoby się ono odbyć przed 11 listopada 2018 r., nie wykluczył takiej możliwości.

"Prezydent mówił, że nie narzuca tej daty. Ona ma swoje zalety, bo jest to data symboliczna, która mogłaby spowodować, że frekwencja będzie większa (...) To jest jedna z dat możliwych" - podkreślił rzecznik prezydenta.

Zaznaczył, że dla prezydenta najważniejsza jest debata i dyskusja i jest to "kwestia nawet i miesięcy".

Podczas uroczystości w święto Konstytucji 3 maja prezydent powiedział, że naród polski powinien się wypowiedzieć co do przyszłości ustrojowej swojego państwa, na temat m.in. roli prezydenta, Sejmu, Senatu.